Czy doszło do zarażenia wścieklizną od kota?

Dzień dobry.Czy jest możliwe zarażenie się od kota wścieklizna? Kot przyszedł do domu ze zranioną łapa niewiadomo co go dotykało ani jakie zwierze mogło go ugryźć. Na ręce mam małe zadrapanie a miałam kontakt z kotem, jego odchodami i ślina. Nie zostałam pogryziona. Boję się że przez tą małą ranę mogłam sie czymś zarazić. Proszę o odpowiedź
KOBIETA, 20 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

istnieje możliwość zarażenia wirusem wścieklizny od kota, jednak zazwyczaj dotyczy to dzikich kotów. Jeśli kot Pani nie ugryzł, ryzyko nie jest duże. Wirus wścieklizny jest zazwyczaj przenoszony przez ślinę zakażonego zwierzęcia poprzez ugryzienie, ale może także przenosić się przez kontakt śliny z otwartymi ranami lub błonami śluzowymi.

Mimo to, małe zadrapanie nie powinno stanowić zagrożenia. Jeśli odczuwa Pani niepokój związany z tą sytuacją, to warto skonsultować się z lekarzem, który oceni ryzyko i zaleci dalsze postępowanie. Najprawdopodobniej jednak nic Pani nie grozi, ale dla pewności trzeba obserwować kota.

W naszym projekcie pytań do specjalistów pojawiało się wiele podobnych pytań. Można je znaleźć pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-sprawdzic-czy-moglo-dojsc-do-zakazenia-wscieklizna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ugryzienie-przez-kota-a-mozliwosc-zarazenia-sie-wscieklizna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kontakt-rany-na-rece-ze-slina-kota-a-obawy-przed-wscieklizna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.