Czy w ten sposób można zarazić się wścieklizną od kota?

Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć czy jest szansa zarażenia się wścieklizną w tej sytuacji. Znajoma dokarmiała bezdomnego kota, więc nie wykluczam że ją polizał jak podawała mu jedzenie. Czy ja później dotykając rzeczy, które ona dotykała mogłam się zarazić? Np. dotykając potem oczu, ust albo jedząc bez umytych rąk?
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pani obawy dotyczące potencjalnego ryzyka zarażenia się wścieklizną, jest to choroba o tragicznych konsekwencjach.

Wścieklizna jest chorobą zakaźną, która przenoszona jest przede wszystkim przez ślinę zarażonych zwierząt, najczęściej jednak w wyniku ugryzienia, gdyż potrzebny jest kontakt śliny zwierzęcia ze zranioną, zadrapaną skórą lub śluzówką człowieka. Kontakt z bezdomnym kotem, zwłaszcza jeśli nie wykazywał on objawów agresji czy innych niepokojących zachowań, zazwyczaj stanowi niskie ryzyko zarażenia - https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna.

Jeśli chodzi o kontakt pośredni, jakim jest dotykanie przedmiotów, których wcześniej dotykała osoba mogąca mieć kontakt ze śliną zarażonego zwierzęcia, ryzyko przeniesienia wirusa wścieklizny jest bardzo niskie. Wirus wścieklizny nie przetrwałby długo na powierzchniach czy w środowisku zewnętrznym i potrzebowałby bezpośredniego kontaktu ze śliną zarażonego zwierzęcia do krwiobiegu człowieka, np. przez otwartą ranę. Mimo to, zawsze zaleca się zachowanie środków ostrożności, takich jak regularne mycie rąk, szczególnie przed jedzeniem czy dotykaniem twarzy, co jest dobrym nawykiem zapobiegającym wielu infekcjom.

Jeżeli mimo wszystko doświadcza Pani silnego niepokoju związanego z zaistniałym wydarzeniem, może Pani rozważyć konsultację z lekarzem lub miejscowym punktem sanitarno-epidemiologicznym, który udzieli bardziej szczegółowych informacji i zaleceń dotyczących profilaktyki wścieklizny w Pani regionie.

Mam nadzieję, że te informacje przynoszą pewną ulgę i rozjaśniają Pani wątpliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.