Jak sprawdzić, czy mogło dojść do zakażenia wścieklizną?

Witam. 5 dni temu zostałem zahaczony pazurem małego kota. Kulał na jedną łapę. Bardzo obawiam się wścieklizny, obserwowałem przez kolejne 5 dni tego kota ponieważ chodził on po osiedlu - prawdopodobnie nie ma właściciela. Wiem, że jeżeli przez 10 dni od momentu kontaktu ze zwierzęciem, czuje się ono dobrze to nie powinno dojść do zakażenia wścieklizną, Jednak po 5 dniu kota nigdzie nie widać stąd moje pytanie., Czy u małego konta(ok.2 m-ce) bezpiecznym czasem obserwacji jest 5 dni?

Obserwacja 10 dniowa wynika z rozwoju wścieklizny. Jeśli został pan drapniety przez kota to nie ma problemu wścieklizny. Wirus przenosi się przez ślinę. Ugryzienie może grozić wścieklizną. Przy zadrapania jest niewielkie ryzyko zarażenia tężcem. Na szczęście wszyscy jesteśmy szczepieni wiec ryzyko zakażenia też jest niewielkie.