Czy mogłam zakazić się wścieklizną od kota?

Witam. Trzy tygodnie temu przygarnęłam z ulicy małego kota (3-4 miesiące ). Niestety zachorował: gorączka, brak apetytu, drżenie mięśni, lekki oczopląs , leżał i nie miał siły wstać . Pomimo leczenia kotek odszedł. Niestety dwa dni przed śmiercią (mimo iż miałam rękawiczki jednorazowe) kot podrapał mnie dość mocno ( małe ale głębokie zadrapanie). Kotek został poddany utylizacji. Naszły mnie myśli czy mógł być chory na wściekliznę. Czy istnieje możliwość zakażenia przez podrapanie przez tak małego kota?
KOBIETA, 32 LAT 3 dni temu
Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Wirus wścieklizny przenosi się ze zwierzęcia na człowieka przede wszystkim przez ślinę, na skutek pokąsania. Pani wspomina, że kot tylko zadrapał skórę. Warto zaznaczyć, że zakażenie się przez zadrapanie występuję bardzo rzadko.

Zachęcamy jednak do skontaktowania się z lekarzem pierwszego kontaktu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Więcej informacji o wściekliźnie można znaleźć na stronie:

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.