Czy ryzyko przeniesienia wścieklizny jest duże?

Czy mam ryzyko zakażenia wscieklizna? Czy jeśli miałem kontakt przez parę dni z niezaszczepiony szczeniakiem, który nie ugryzl mnie, ale za to lizal mnie po rękach to czy mam ryzyko zakażenia się wscieklizna? Szczeniak nie zachowywał się dziwnie i nie wydawał się chory, ale boję się, że mogłem mieć jakiś mikrouraz na ręce kiedy mnie lizal lub że pies polizal mnie a ja potem niechcący dotknalem błony śluzowej. Ze szczeniakiem już nie mam kontaktu i nie mogę sprawdzić jak się czuje. Czy jest to realne ryzyko zakażenia i powinienem udać się do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ryzyko zarażenia wirusem wścieklizny w opisany przez Pana sposób jest znikome. Jeśli nie miał Pan widocznego przerwania ciągłości skóry, to nie było ryzyka przedostania się tam ewentualnego wirusa. Ponadto nie wspominał Pan, czy piesek jest wychodzący, czy tylko przebywa w domu. Jeśli nie jest wychodzący, to ryzyko to jest bliskie zeru.

Oczywiście można zarazić się wirusem wścieklizny poprzez błony śluzowe, jednak w praktyce jest to mało prawdopodobne.

Jeśli mimo to odczuwa Pan niepokój związany z tą sytuacją, to warto poradzić się lekarza pierwszego kontaktu, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. Najprawdopodobniej jednak nie powodów do obaw.

Poniżej umieszczamy podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-wscieklizna-po-polizaniu-przez-obcego-psa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglam-zarazic-sie-wscieklizna-od-psa-znajomych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglem-zarazic-sie-wscieklizna-od-kota.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.