Czy jest ryzyko przeniesienia wścieklizny od kota?

Dzień dobry, Czy możliwe jest zarażenie wscieklizna, gdy obcy kot ( zyjacy przy restauracji) wskoczyl mi na kolana i w tym samym czasie jego końcówka ogona dotknąła moich warg. Trwało to chwile od razu zabrałam twarz , a usta poszłam umyć mydłem. Obawiam się, że kotek mógł wcześniej ten ogon polizać i jakaś niewielka ilość śliny mogła się przez to dostać do moich blon sluzowych, ale nie jestem pewna czy takie zdarzenie stwarza realne ryzyko i jest wskazaniem do szczepienia poekspozycyjnego
KOBIETA, 30 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

opisane przez Panią zdarzenie nie stwarza ryzyka przeniesienia wirusa wścieklizny i nie jest wskazaniem do szczepienia poekspozycyjnego.

Wirus wścieklizny najczęściej przenosi się poprzez ugryzienia bądź wyraźny kontakt ze śliną. W Pani przypadku było to mało prawdopodobne, a dodatkowo zastosowała Pani dodatkowe środki ochrony w postaci natychmiastowej reakcji i umycia twarzy. Naszym zdaniem – nie ma powodów do obaw, ale jeśli jest Pani zaniepokojona, to proszę dodatkowo skonsultować się z lekarzem.

Pytania z podobnej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-mozliwosc-zarazenia-sie-wscieklizna-poprzez-droge-kropelkowa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-zakazenia-wscieklizna-od-kota,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-zaszczepic-sie-prewencyjnie-przed-wscieklizna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.