Czy mogło dojść do przeniesienia choroby zakaźnej przez te zmiany skórne?

Witam. Byłem na spacerze z psem, który wziął do pyska jakąś kość, najprawdopodobniej kurczaka. Musiałem wyjąć mu to z pyska, ale obawiam się że mogłem się czymś przy tym zarazić, swojego psa się nie obawiam, bardziej że wcześniej kość mogła być polizana przez jakieś dzikie zwierzę z np wścieklizna. Mam sporo ran na dłoniach przez egzemę, czy mogłem się zarazić? Dłonie przemyłem po ok. pół godziny jak wróciłem do domu, starałem się nie dotykać niczego zwłaszcza ran na dłoniach.
MĘŻCZYZNA, 27 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

prawdopodobieństwo przeniesienia w ten sposób wścieklizny jest bardzo małe, wręcz bliskie zera. Przede wszystkim nie ma Pan pewności, co do pochodzenia kości ani nie wie Pan, czy wcześniej inne zwierzę miało z nią styczność.

Naszym zdaniem nie ma większych powodów do obaw, choć jeśli jest Pan zaniepokojony tą sytuacją, to profilaktycznie można porozmawiać na ten temat z lekarzem pierwszego kontaktu.

Inne pytania, w których poruszana była ta tematyka można znaleźć pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglam-zarazic-sie-w-tym-przypadku-wscieklizna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-ryzyko-zakazenia-sie-wscieklizna-w-tej-sytuacji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-wscieklizny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.