Czy może dojść do zakażenia?

Witam. Z soboty na niedzielę po mojej posesji krążył prawdopodobnie lis. Zaczął pić Z miseczki która została na zewnątrz. Później wziął ją do pyska I przeniósł w inne miejsce. Boję się ze mógł być chory. Wzięłam tą miszeczke przesunęłam kapciami nie dotykając jej skórą tylko kapciami. Po czym wzięłam kapcie do ręki I schowałam do szafki. Nieświadomie mogłam przetrzeć oko którąś ręką. Bardzo się boję. Czy może dojść do zakażenia? O 2 w nocy ją wziął do pyska a po 7 rano ją przesunęłam. Czy mogłam się zarazic gdy po tylu godzinach stała?
KOBIETA, 30 LAT 1 tygodni temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ryzyko przeniesienia wścieklizny w opisany przez Panią sposób jest znikome. Nie miała Pani bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem. Nie wiadomo również, czy miała Pani styczność z jego śliną. Najprawdopodobniej nie, skoro dotykała Pani miskę wyłącznie kapciami.

Naszym zdaniem nie ma powodów do obaw, ale jeśli nadal odczuwa Pani niepokój, to można skonsultować się w tej sprawie z lekarzem chorób zakaźnych, który podejmie ostateczną decyzję co do dalszego postępowania.

Podobne pytania można znaleźć tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dotkniecie-miski-bezpanskiego-kota-a-mozliwosc-zarazenia-wscieklizna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zakazic-sie-wscieklizna-od-szczura,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zarazic-sie-wscieklizna-przez-kontakt-z-woda.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.