Czy w taki sposób mogło u mnie dojść do zarażenia wścieklizną?

Dzień dobry bardzo proszę o szybką odpowiedź dziś mój pies przyszedł cały osliniony przez nieznane zwierzę zostawił ślady tej śliny na podłodze w łazience. Umylam ta podłogę mopem parowym, łazienka jest bardzo mała w związku z czym było w niej mnóstwo pary. Czy w takim przypadku istnieje ryzyko zarazenia się wscieklizna droga kropelkawa od tej pary? Bardzo się boję bo jestem w ciąży. Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mało prawdopodobne, żeby mogła zarazić się Pani wścieklizną w ten sposób. Proszę się nie martwić.

Zakażenie wścieklizną może nastąpić na skutek ugryzienia przez chore zwierzę. Groźna jest również ślina chorego zwierzęcia, która ma styczność z raną lub błonami śluzowymi.

Istnieje również możliwość zakażenia drogą powietrzną (np. pyłową lub kropelkową), jednak są to sytuacje bardzo rzadkie wymagające specyficznych warunków. Opisana przez Panią sytuacja do nich nie należy.

Podobne pytania o ryzyko zarażenia wścieklizną poprzez drogę kropelkową pojawiały się już w pytaniach do specjalistów. Znajdzie je Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-mozliwosc-zarazenia-sie-wscieklizna-poprzez-droge-kropelkowa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wscieklizna-mozna-sie-zarazic-na-odleglosc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.