Czy ta sytuacja powinna mnie martwić?

Witam Otóż prawie 3 tygodnie temu miałem sytuację, że będąc na tarasie kopnąłem miskę z wodą z której pije mój pies, nie jestem pewny czy miałem skaleczenia na stopie, możliwe że tak i kopiąc miskę trochę wody się wylało na nogi tak że czułem przez skarpetki, moje pytanie brzmi czy jest możliwość w ten sposób zarażenia się wścieklizną? Woda była w ten sam dzień wymieniania rano a zdarzenie miało miejsce po południu więc nie jestem w stanie stwierdzić czy oprócz mojego psa jakieś inne zwierzę piło z tej miski, czy mam się czym martwić ? Uspokajano mnie że ryzyko istnieje tylko w kontaktach bezpośrednich jak ugryzienie ale jednak boje się na samą myśl.
MĘŻCZYZNA, 21 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

opisana przez Pana sytuacja nie niesie ze sobą zagrożenia. W ten sposób nie ma możliwości przeniesienia wirusa wścieklizny, dlatego może być Pan spokojny.

Do transmisji wirusa dochodzi bowiem podczas bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem. Wirus wścieklizny znajduje się bowiem w ślinie, więc najczęstszą drogą zakażenia są ugryzienia. W obecnej sytuacji nie ma powodów do obaw.

Potwierdzeniem tych słów są wypowiedzi naszych specjalistów pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zarazic-sie-wscieklizna-przez-kontakt-z-woda,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wirus-wscieklizny-a-woda-chlorowana,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-ryzyko-zarazenia-wscieklizna-po-wejsciu-do-kaluzy-z-martwa-mysza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.