Czy leki na nerwicę lękową mogą wpłynąć na ciążę?

Witam. Jestem w ciąży i ze względu na nerwicę lękową przyjmowałam doraźnie benzodiazepiny (Xanax). Wiem że nie powinnam była ich brać, ale niejednokrotnie uratowały mnie chociażby przed poronieniem czy przedwczesnym porodem podczas silnych ataków paniki. Boje się że dziecko może w przyszłości być upośledzone przez te leki. Czy jest to możliwe? Obecnie 27 tydzień i wszystkie badania prawidłowe. Suplementuje też DHA.
KOBIETA, 22 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zgodnie z informacjami podanymi przez producenta leku Xanax benzodiazepin nie należy stosować w czasie ciąży, ponieważ są w stanie przenikać przez łożysko do płodu, wpływając tym samym na jego rozwój.

Przyjmowanie leku Xanax zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, co nie oznacza, że taka wada na pewno wystąpi. Producent zaleca więc zbadanie płodu pod kątem potencjalnych zagrożeń. Jeśli nastąpi konieczność przyjęcia leku w ciąży, to należy unikać wysokich dawek. Podawanie Xanax w ostatnim etapie ciąży wymaga również monitorowania noworodka.

Jeśli wszystkie dotychczasowe badania są prawidłowe, to dobry znak. Jednak nadal ważne jest regularne monitorowanie rozwoju dziecka.

Więcej na temat leku Xanax można przeczytać tutaj:

https://portal.abczdrowie.pl/xanax-charakterystyka-stosowanie-przeciwwskazania-skutki-uboczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.