Czy ten lek mógł wpłynąć negatywnie na dziecko?

Witam. Jestem w 10tygodniu ciąży i choruje na nerwicę lękową. Mam zalecenia od psychiatry: jeśli jest źle doraźnie hydroksyzyna, jeśli jest bardzo źle doraźnie Xanax. Hydroksyzyna w ciąży podobno jest bezpieczna ale ten Xanax....brałam go od początku ciąży może z 5 razy. Czy są jakieś zagrożenia dla dziecka? Boje się że urodzi się upośledzone...
KOBIETA, 21 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w ulotce dołączonej do opakowania leku Xanax można znaleźć informacje, które mówią, iż preparat ten nie jest zalecany w okresie ciąży. Mimo to, jeśli pacjentka przyjmuje go, to powinna zostać zbadana pod kątem potencjalnego zagrożenia dla płodu.

W ostatnim okresie ciąży trzeba unikać wysokich dawek i obserwować noworodka. Leku Xanax nie powinno się także przyjmować w okresie karmienia piersią. Jeśli zaś chodzi o hydroksyzynę, to ona również nie jest zalecana w ciąży. Nasz ekspert uważa jednak, że stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza powinna w niewielkim stopniu wpływać na płód.

Inne pytania z tej tematyki można znaleźć tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-brac-hydroksyzyne-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-hydroksyzyny-na-plod,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-pierwszym-trymestrze-ciazy-moge-stosowac-ziolowe-leki-uspokajajace.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.