Czy można brać Hydroksyzynę w ciąży?

Dzień dobry. Jestem obecnie w 23 tygodniu ciąży. Stwierdzono u mnie depresje z zaburzeniami lękowymi. Odmówiłam leczenia farmakologicznego, jednak Pani doktor zaleciła mi na noc brać hydroksyzynę. Czy jest ona dozwoloną w ciąży i czy mojemu dziecku ona w jakiś sposób będzie zagrażać?
KOBIETA, 24 LAT około miesiąca temu

Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

w czasie ciąży nie należy brać Hydroksyzyny – lek ten należy do kategorii C. Oznacza to, że badania na zwierzętach wykazały działanie embriotoksyczne i teratogenne substancji czynnej. Szczególnie niewskazane jest stosowanie leku w czasie I trymestru, ale również w kolejnych miesiącach należy wstrzymać się od stosowania Hydroksyzyny, chyba że jest to absolutne konieczne i korzyść dla matki płynąca ze stosowania leku przewyższa ewentualne szkody dla płodu.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/leki-uspokajajace-w-ciazy.

Niestety powinna Pani porozmawiać z lekarzem na temat stosowania leku – wspomina Pani o depresji z zaburzeniami lękowymi i jest prawdopodobne, że to właśnie ona skłoniła specjalistę do zlecenia Pani zażywania Hydroksyzyny. Może to oznaczać, że lekarz widzi taką konieczność, a zażywanie Hydroksyzyny jest tzw. mniejszym złem.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/antydepresanty-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy