Czy mogę dłużej stosować hydroksyzynę?

Dzień dobry, czy przewlekłe stosowanie hydroksyzyny w dawce 25mg 1 tabletka dziennie (w rzadkich przypadkach dwie tabletki) może mi jakoś zaszkodzić? Biorę ją już 4 miesiąc, czuje się dobrze, nie mam objawów ubocznych. Bez hydroksyzyny ciężko mi się zasypia w związku ze stresem w pracy. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za nadesłane pytanie. Hydroksyzyna (hydroxyzinum) jest jednym z najczęściej przepisywanych przez lekarzy leków o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, nasennym oraz przeciwalergicznym. Chociaż jest to preparat skuteczny i przynosi pacjentowi szybką ulgę, to – jak każdy lek – może także wywołać szereg reakcji niepożądanych. Więcej na ten temat może Pan przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hydroksyzyna-skutki-uboczne.

Ponadto, mimo iż hydroksyzyna stosowana w małych dawkach (taką jest 25mg na dobę) jest względnie bezpieczna i nie uzależnia, została opracowana z myślą o stosowaniu krótkotrwałym, a nie do długoterminowej terapii. Dlatego też nie powinna być włączana jak lek pierwszego rzutu, ale jako ostateczność, czyli dopiero po wykorzystaniu innych sposobów na obniżenie napięcia i trudności z zaśnięciem.

Na Pana pytanie o to, czy tak stosowana hydroksyzyna może Panu zaszkodzić, nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Ponieważ jest to lek przepisywany na receptę, to zasadność jego stosowania w Pana sytuacji, dawkowanie, czas kuracji oraz wszelkie wątpliwości należałoby wyjaśnić w rozmowie z lekarzem, który go Panu przepisał. Tylko on zna Pańską historię leczenia, stan organizmu i tym podobne czynniki wpływające na przebieg leczenia. Z pewnością istnieje ryzyko uzależnienia się psychologicznego (myślenie typu: „nie wezmę, to nie zasnę”).

Ja zachęcam, aby mimo wszystko spróbował Pan niefarmakologicznych sposobów na redukcję stresu i trudności w zasypianiu, jak: sprawdzone preparaty ziołowe, suplementacja magnezem i witaminami z grupy B, unikanie kofeiny od godzin popołudniowych, lekka aktywność fizyczna wieczorem czy techniki relaksacyjne. Należy też podkreślić, że środki farmakologiczne nie usuwają przyczyny napięcia psychicznego, a jedynie jego nieprzyjemne objawy.

Dlatego jeśli doświadcza Pan dużej ilości przewlekłego stresu, który Pana przytłacza, to warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Podczas pracy z profesjonalistą może Pan nauczyć się skutecznych metod radzenia sobie ze stresem i budować swoją odporność psychiczną. A jeśli przykre objawy stresu są bardzo silne, to warto rozważyć konsultację u psychiatry, który może dobrać skuteczne leki do długotrwałego stosowania.

Więcej przydatnych informacji na powyższe tematy może Pan znaleźć w poniższych materiałach naszego serwisu:

https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-stres

https://portal.abczdrowie.pl/trening-autogenny

https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-lekow-nasennych

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.