Czy można tak łączyć leki na depresję i wymioty w ciąży?

Dzień dobry. Jestem w dziewiątym tygodniu ciąży, od kilku dni towarzyszą mi silne wymioty od rana do wieczora. Dzisiaj lekarz przepisał mi Cariban( mieszkam w Niemczech). Zapomniałam tylko powiedzieć, że biorę leki na depresję paroxinor, pramolan i propranolol. Czy istnieje jakieś ryzyko?
KOBIETA, 33 LAT 4 tygodnie temu

Dzień dobry,

Przede wszystkim leki,które Pani przyjmuje w okresie ciąży powinny być szczegółowe omówione z lekarzem. Proszę pilnie umówić się na kolejna wizytę.

Pani leki:

1.Propranolol - można stosować w okresie ciąży tylko w sytuacjach, gdy lekarz uzna, że jest to konieczne. Beta-adrenolityki zmniejszają jednak przepływ krwi przez łożysko, co może spowodować śmierć płodu, poronienie i przedwczesny poród.

2. Pramolan powinien być stosowany w ciąży tylko w pierwszych trzech miesiącach ciąży, kiedy lekarz ostrożnie rozważy korzyści i ryzyko. Pramolan nie powinien być stosowany w czasie karmienia piersią, gdyż substancja czynna w niewielkich ilościach przenika do mleka.

3. Paroxinor

Nie należy stosować preparatu u kobiet planujących ciążę oraz w czasie ciąży, chyba, że lekarz uzna, że stan matki bezwzględnie tego wymaga (po rozważeniu możliwości zastosowania terapii alternatywnej). Należy unikać nagłego przerywania leczenia paroksetyną podczas ciąży

Badania nad tym lekiem sugerują niewielkie zwiększenie ryzyka wad wrodzonych, zwłaszcza układu krążenia (np. ubytków przegrody międzykomorowej i międzyprzedsionkowej serca) związanych ze stosowaniem paroksetyny przez kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Mechanizm tego zjawiska nie jest znany.

Dane sugerują, że ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną układu krążenia przez matki stosujące paroksetynę jest mniejsze niż 2/100, wobec oczekiwanej częstości tego typu wad wynoszącej około 1/100 w populacji ogólnej.

Należy obserwować noworodki, jeśli matka przyjmowała paroksetynę w późniejszych okresach ciąży, szczególnie w ostatnim trymestrze. U noworodka, którego matka stosowała paroksetynę w późniejszych okresach ciąży, mogą wystąpić następujące objawy: zespół ostrej niewydolności oddechowej, sinica, bezdech, drgawki, niestabilność temperatury, trudności z pobieraniem pokarmu, wymioty, hipoglikemia, wzmożone napięcie mięśniowe, zmniejszone napięcie mięśniowe, nasilenie odruchów, drżenie, zdenerwowanie, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność i trudności ze snem. W większości przypadków powikłania występują natychmiast lub wkrótce (<24 godzin) po porodzie.

Dane epidemiologiczne wskazują, że stosowanie SSRI w czasie ciąży, zwłaszcza w późnym jej okresie, może zwiększyć ryzyko przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodka. Obserwowane ryzyko wynosiło około 5 przypadków na 1000 ciąż, podczas gdy w ogólnej populacji PPHN występuje w 1 lub 2 przypadkach na 1000 ciąż.

Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na rozród, jednak nie wskazywały na bezpośrednie szkodliwe działania na przebieg ciąży, rozwój zarodka i płodu, przebieg porodu lub rozwój noworodka.

Paroksetynę można stosować podczas ciąży jedynie ze ścisłych wskazań. Lekarz przepisujący lek musi rozważyć możliwość zastosowania innych rodzajów leczenia u kobiet ciężarnych lub planujących zajście w ciążę. Przyjmowanie leku na własną rękę przez kobiety ciężarne jest absolutnie zabronione.

Na koniec powiem,że lek,który przepisał Pani lekarz ma olbrzymia listę leków ,z którymi może mieć interakcje. Lek nie powinien być stosowany przy tak wielu lekach stosowanych przez Panią.

Co do składu tego leku mam wiele wątpliwości,moim zdaniem nie jest to lek odpowiedni w okresie ciąży.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska