Jakie leki na ból zęba mogę zażyć w ciąży?

Jestem w 19 dniu cyklu 7 dni po owulacji. Kilka dni temu bylam u dentysty i zayrul mi zeba. Zab boll mnie w 6 dniu cyklu i wzielam 2 apapy i 2 ibupromy czy na tak wczesnym etapie ciazy moglam zaszkodzic taka dawka lekow dziecku czy na tak wczesnym etapie ciazy nie mialo to znaczenia prosze o s,ybka odpowiedz

W czasie ciąży nie należy stosować żadnych leków bez wiedzy i zgody lekarza. Tylko lekarz może ocenić czy korzyść z zastosowanego leku jest większa od działań niepożądanych. Każdy lek stosowany przez matkę przenika do płodu i może mieć negatywny wpływ na jego rozwój i zdrowie. Zwłaszcza leki stosowane w pierwszym trymestrze ciąży mogą mieć działanie teratogenne (wady płodu) i wiele z nich jest zakazane. W kolejnych trymestrach nadal istnieje niebezpieczeństwo toksyczności leków dla rozwijającego się płodu. Stosowanie leków przeciwbólowych powinno być ograniczone tylko do przypadków absolutnej konieczności.