Czy antybiotyk ma wpływ na wczesną ciążę?

Chciałabym się dowiedzieć czy są poważne skutki dla płodu podczas zażywania antybiotyków przy bardzo wczesnej ciąży 2 tydz. 3 tydz. ciąży np przy leczeniu grypy r*** itp.? Czy są jakieś potwierdzone badania szkodliwości leków na ciąże w danym tygodniu?
Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Substancja czynna wymienionego przez Panią antybiotyku nie powinna być stosowana w ciąży, gdyż przechodzi przez barierę łożyskową. Nie ma badań, które wskazywałyby jednoznacznie teratogenne działanie na płód. Badania na zwierzętach stwierdziły bezpieczeństwo płodu przy stosowaniu dawek nie przekraczających 200 mg na kilogram masy ciała na dobę. Co do stosowania innych leków nie można uogólniać ich wpływu na ciążę. Do każdego leku należy podejść indywidualnie.