Czy taka suplementacja żelazem w ciąży jest konieczna?

Witam, jestem w 23 tygodniu ciąży. W badaniach krwi wyszedł obniżony hematokryt, erytrocyty na dolnej granicy. Lekarz prowadzący zalecił suplementację żelaza. Zakupiłam preparat Actiferol forte. W jego skład wchodzi żelazo 30mg oraz foliany 200ug. Obecnie przyjmuje suplement femibion natal 2, który w składzie zawiera żelazo 28mg oraz foliany 600 mcg. Czy te preparaty można brać jednocześnie? Czy taka dawka żelaza i folianów nie będzie za wysoka? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dawka żelaza przyjmowanego przez kobietę w ciąży zależna jest od kilku czynników – etapu ciąży, wyników badań kobiety, a także jej masy ciała – przyjmuje się, że średnio ciężarna powinna przyjmować ok. 0,8 mg w I trymestrze do nawet 6 mg w III trymestrze.

Natomiast warto pamiętać, że dawkę suplementowanego żelaza wyznacza lekarz po zapoznaniu się z wynikami badań – anemia jest częstą przypadłością w okresie ciąży, zwłaszcza na jej późniejszych etapach. Skutki niedokrwistości zarówno dla matki, jak i dla dziecka są jednak dużo poważniejsze niż konsekwencje wzmożonej suplementacji żelazem.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-w-ciazy.

Reasumując, powinna Pani stosować się do wytycznych lekarza – do niego należy wyznaczenie dawki leku bądź zażywanych przez Panią suplementów. Proszę pamiętać o tym, by po 4-6 tygodniach ponownie wykonać morfologię krwi, a także oznaczyć poziom żelaza, witaminy B12 i ferrytyny, by upewnić się, że dawkowanie żelaza jest prawidłowe.

Jeżeli suplementy oraz dieta bogata w żelazo nie przyczynią się do poprawienia parametrów morfotycznych krwi, wówczas wskazane będzie wdrożenie intensywnej suplementacji żelaza.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-anemii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.