Czy leki Seroxat, Sympromal wpływają na płodność?

Choruję na nerwicę od 5 lat,na początku wymagała ona przyjmowania przez 1,5 roku (seroxat 1x1 tabl, sympromal 3x1 tabl), po tym czasie odstawiłam tabletki na ok.3,5 roku, jednak w ostatnim miesiącu objawy nerwicy nasiliły się i musiałam wrócić do przyjmowania sympromalu (dawka jak wyżej), w ciągu najbliższych lat planuję ciąże, czy przyjmowane leki wpływają na moją płodność i mogą i utrudnić zajście w ciąże, albo spowodować wady płodu. Ile musi minąć od odstawienia leków a zajściem w ciążę?

Witam,
Nie ma badań, które jednoznacznie wskazywałyby, że stosowanie w/w leków ma wpływ na płodność w rozumieniu zdolności do zajścia w ciążę (są pojedyńcze badania o wpływie na płodność mężczyzn). Z obserwacji lekarzy wynika raczej, że takiego wpływu nie mają. Nie wolno ich natomiast stosować w czasie ciąży ze względu na potencjalne ryzyko wystąpienia wad płodu - na to również nie ma jednak jednoznacznych dowodów.
Tak naprawdę wystarczy kilkudniowy okres odstawienia leków, by bezpiecznie próbować zajść w ciążę.
Pozdrawiam.

Witam,

w przypadku planowanej ciąży zalecane jest odstawienie wszystkich leków na okres zapłodnienia oraz unikanie ich stosowania szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Zdarzają się jednak przypadki, gdy ze względu na nasilone objawy stosowanie leków jest konieczne. Wymaga to oceny ryzyka leczenia w stosunku do możliwych korzyści wynikających ze stosowania leku.
Nowoczesne leki z grupy SSRI uważane są za dość bezpieczne w czasie ciąży- choć nie ma standaryzowanych badań klinicznych tych leków w ciąży (prowadzenie takich badań w ciąży jest zabronione). Leki te powinno się stosować w najmniejszej możliwej dawce- by zminimalizować ich wpływ na rozwijający się płód.
Za najbezpieczniejsze ocenia się aktualnie sertralinę oraz citalopram. W przypadku paroksetyny (Seroxat) są doniesienia o zwiększonym ryzyku wad układu krążenia u dzieci matek zażywających ten lek w czasie ciąży- szczególnie w pierwszym jej trymestrze.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl