Jakie leki przeciwko schizofrenii można stosować w ciąży?

Jakie leki na schizofrenię nie uszkadzają,nie upośledzają rozwijającego się płodu w łonie matki ?

Witam,

Jest to bardzo trudne pytanie, ponieważ 100% bezpiecznych leków przeciwpsychotycznych do stosowania w ciąży nie ma. Najlepiej przebadane są tzw. klasyczne leki, leki II generacji jeszcze nie mają tylu badań. W przypadku ciąży należy spokojnie z psychiatrą przeanalizować korzyści i wady farmakoterapii w tym okresie, należy też leki stosować w minimalnej skutecznej dawce. Lekarz prowadzący ciążę również powinien być poinformowany o przyjmowaniu przez ciężarną /w leków.

Pozdrawiam.

Witam,

leki przeciwpsychotyczne mają niski potencjał uszkadzający płód- wydają się dla niego bezpieczne. Nie ma jednak badań klinicznych dotyczących oceny skuteczności i tolerancji leków w ciąży (przeprowadzenie takich badań ze względu na ryzyko jest zabronione). Orientacyjne informacje dot bezpieczenstwa leków pochodzą z badań na zwierzętach oraz incydentalnych opisach przypadków.
Naczelną zasadą jest unikanie podawania leków psychotropowych w ciąży. Jeśli jednak konieczne jest stosowanie leków zaleca się bardziej leki klasyczne (haloperidol, perazyna). Nie udowodniono, że w tej grupie pacjentów leki drugiej generacji są bezpieczniejsze.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl