Czy istnieją leki na schizofrenię, które można brać w ciąży?

Dzień dobry, planujemy z mężem drugie dziecko , od 4 lat choruje na schizofreniie i tu mam pytanie. Czy istnieją bezpieczne leki takie które można brać całą ciążę i żeby nie zadzkodzily dziecku ? Nie wyobrażam sobie nie brać leków 3 miesiące przed planowaną ciążą i później w ciąży ... Bardzo proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdaniem naszych ekspertów z zakresu psychiatrii nie ma leków przeciwpsychotycznych, które są całkowicie bezpieczne w ciąży. Najlepiej przebadane są leki klasyczne, natomiast leki II generacji nie mają jeszcze tylu badań klinicznych, które dotyczyłyby skuteczności oraz tolerancji w ciąży. Przeprowadzanie takich badań jest bowiem zabronione, z uwagi na potencjalne ryzyko.

Naczelną zasadą jest więc unikanie leków psychotropowych w ciąży. Jeśli jednak jest to konieczne, to psychiatra wybiera leki, w przypadku których korzyści dla matki są wyższe aniżeli ewentualne zagrożenie dla płodu. Jest to kwestią indywidualną, dlatego proszę koniecznie omówić tę sprawę z lekarzem prowadzącym.

Zachęcamy Panią do zapoznania się z pytaniami innych użytkowniczek oraz odpowiedziami naszych ekspertów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-leki-przeciwko-schizofrenii-mozna-stosowac-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leki-bezpieczne-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leki-na-schizofrenie-paranoidalna-w-13-tc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.