Czy mogę stosować leki w ciąży?
Witam Jestem w 18 tc i okazało się, że mam zapalenie dróg moczowych. Od swojej Pani ginekolog dostałam antybiotyk duomox 1g, urosept i nystatyne vp. Czy mogę brać te leki ?

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
Duomox to antybiotyk zawierający amoksycylinę. Według informacji znajdujących się w ulotce leku, substancja ta była wykorzystywana w badaniach klinicznych. Dzięki nim można stwierdzić, że amoksycylina nie ma negatywnego wpływu na płód oraz nie przyczynia się do powstawania wad rozwojowych. W związku z tym jest bezpieczna w ciąży.
W przypadku tabletek Urosept brakuje danych, które by mówiły o bezpieczeństwie tego leku w ciąży. W związku z tym nie są one zalecane w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz prowadzący ciążę zdecyduje inaczej.
To samo dotyczy leku Nystatyna. Brakuje mu doświadczenia klinicznego, dlatego decyzja o ewentualnym stosowaniu należy do ginekologa.
Zazwyczaj lekarz przepisuje podane leki, jeśli ich działanie wykazuje większą korzyść dla ciężarnej aniżeli ewentualne skutki uboczne.
Pytania o możliwość stosowania podanych przez Panią leków pojawiały się już w naszym serwisie. Odpowiedź specjalisty znajdzie Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-stosowac-duomox-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjmowanie-tabletek-urosept-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-trakcie-ciazy-mozna-stosowac-nystatyne.
Na portalu znajduje się również artykuł dotyczący zapalenia dróg moczowych. Zachęcam do lektury dostępnej pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-drog-moczowych.