Jakie leki mogłabym teraz stosować?

Witam serdecznie, w 2005 roku mylnie postawiono mi diagnozę schizofrenii paranoidalnej. Od tej pory brałam różne leki, tj. Rispolept, Abilify. Żyłam normalnie do czasu, pracowałam, uczyłam się... Do czasu, kilka lat temu zaczęłam odczuwać negatywne skutki brania tych leków, tj. nerwowość, nadpobudliwość, kłopoty z koncentracją. Jeżeli nie wezmę leków mam problem z zaśnięciem. Nie wiem do jakiego specjalisty się udać i jakie leki przyjmować, żeby wyrównać poziom substancji w mózgu. Przypuszczam, ze do neurologa. Proszę o pomoc i odpowiedź. Ci którzy mylnie postawili taką diagnozę odpowiedzą za to w Sądzie. Nie byłam chora ani nie jestem. Od dziecka nie myślę słowami, więc jak mogą narzucać mi się myśli, żadnych myśli nie mam od dzieciństwa, nie miałam nigdy poczucia bycia obserwowaną. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób odnieść się do diagnozy lekarza, ponieważ nie wiem, jakie dolegliwości sprawiły, że została rozpoznana u Pani schizofrenia paranoidalna.

Natomiast nawiązując do objawów w postaci natręctwa myśli – nie jest to jedyny czy konieczny symptom, który klasyfikuje pacjenta jako chorego na schizofrenię paranoidalną. Spektrum objawów choroby jest bardzo szerokie i obejmuje wiele zachowań, włączając w to różnego rodzaju omamy i urojenia – nawet węchowe czy smakowe. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-schizofrenii.

Jeżeli kwestionuje Pani diagnozę lekarza, to sugeruję jak najszybciej skonsultować się z innym psychiatrą. Dolegliwości, na które uskarża się Pani obecnie mogą być skutkiem niewłaściwego odstawienia leków przeciwpsychotycznych. Zdecydowanie odradza się samoodstawianie leków przeciwpsychotycznych – taką decyzję podejmuje się zawsze w porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Niestety zrezygnowanie z nich z dnia na dzień może pociągać za sobą szereg reperkusji – skutków ubocznych wymienionych w ulotce dołączonej do leku oraz działań toksycznych. Stąd prawdopodobnie Pani złe samopoczucie.

Dlatego też zasugerowałam wizytę u innego psychiatry, ponieważ będzie on w stanie ocenić, czy Pani obecne dolegliwości wynikają z długotrwałego stosowania wspomnianych leków czy z ich nagłego odstawienia. Konieczne jest także wykluczenie schizofrenii paranoidalnej oraz ocena Pani zdrowia z uwagi na wieloletnie zażywanie leków przeciwpsychotycznych. Do psychiatry również będzie należała decyzja co do ewentualnej wizyty u neurologa. Być może pomocne będą odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-diagnozuje-sie-schizofrenie oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-przypadku-zle-postawionej-diagnozy-psychiatrycznej-dlu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.