Czy gdybym odstawiła ten lek waga by spadła?

Witam, Od 2,5 roku leczę się psychiatrycznie i mialam już mnóstwo leków. Miałam już 3 diagnozy, jeśli nie więcej i według nich choruję/chorowałam na dwubiegunówkę, zaburzenia afektywne, i ostatnio na schizofrenię. Brałam w tym czasie Lamitrin (co dało mi podejrzenia depresji), solian, lit, rispolept, mozalin, ketrel i olanzapinę, przez którą przytyłam prawie 30 kg! Obecnie mam mozalin 10mg, ketrel 50 mg i tą olanzapinę 10 mg. Czy jeśli bym odstawiła olanzapinę, albo chociaż zmniejszała powoli dawkę schudlabym? Czy to bezpieczne? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety przetasowania w przyjmowanych lekach mogą być dokonywane tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym, on najlepiej zna stan Pani zdrowia i może bezpiecznie zmniejszyć dawkę. W przypadku neuroleptyków atypowych, jak Olanzapina, faktycznie do najczęściej występujących skutków ubocznych należy wzrost masy ciała, natomiast gdy jest on tak znaczny, czyli 30 kg, to warto poszukać alternatywnych leków. Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na pytanie o leki nie powodujące tycia: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-przeciwpsychotycznie-nie-powoduja-tycia. Warto wiedzieć, że przyjmowany przez Panią lek wpływa negatywnie na neurony sytości oraz leptynę, zaburzając odczuwanie sytości. Oznacza to, że często odczuwa Pani głód mimo pełnego żołądka. Warto o tym pamiętać. Nie zawsze jednak zmiana leku możliwa, ponieważ psychiatra, u którego się Pani leczy, ma na uwadze przede wszystkim Pani dolegliwości psychiatryczne i to je przede wszystkim chce zniwelować. Niedopuszczalny jest nawrót choroby. Pod tym adresem więcej o lekach przeciwpsychotycznych: https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwpsychotyczne. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.