Czy mogłem wtedy podejrzewać u siebie psychozę?

Witam. Kilka miesięcy temu miałem kilka urojeń paranoidalnych i raz omam wzrokowy i notorycznie omamy zapachowe. Kiedy zanikły same coś mnie skłoniło by poszukać czegoś w internecie na ten temat. Dowiedziałem się, że to są urojenia.

Od tamtej pory zacząłem podejrzewać u siebie chorobę psychiczną - schizofrenię, bo idealnie pasowały objawy. Dopiero kilka miesięcy później pojawiły się znowu urojenia i to był duży atak, np. ludzie znali moje myśli. Miałem kilka ataków urojeń i omamy jeszcze kilka razy. Miałem diagnozę depresji psychotycznej, później zab. schizoafektywnych, a teraz prawdopodobnie schizofrenię.

I pytanie: czy pierwszy epizod mógł sam zaniknąć, bez leków? Czy mogłem podejrzewać u siebie chorobę psychiczną? W internecie czasami zdarzają się przypadki, że nawet podczas psychozy te osoby podejrzewały u siebie schizofrenię i ją później miały zdiagnozowaną.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Postawienie diagnozy choroby psychicznej na podstawie krótkiego opisu anonimowego użytkownika jest niemożliwe.

Nie wiem, co rozumie Pan np. przez "kilka urojeń paranoidalnych". Dla schizofrenii bardziej typowe są halucynacje słuchowe (tzw. "głosy"), słyszane w "głowie" - rzutowane w przestrzeni wewnętrznej.

Omamy wzrokowe i węchowe zdarzają się dość rzadko w schizofrenii. Proces diagnostyczny i różnicowanie powinny objąć nie tylko wymienione rozpoznania, ale i zaburzenia na podłożu organicznym - konieczne jest w tym przypadku EEG oraz tomografia komputerowa mózgu.

Praktycznie w każdej chorobie psychicznej mogą występować okresy bezobjawowe.

Z pozdrowieniami