Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Witam!

Depresja psychotyczna jest typem depresji o dużym nasileniu objawów, którym towarzyszą dodatkowo objawy psychotyczne pod postacią urojeń lub halucynacji. Objawy psychotyczne są zgodne z depresyjnym nastrojem, mogą polegać na przekonaniach dotyczących własnej winy, grzeszności, zasługiwania na karę, potępienia. Osoba cierpiąca na depresję psychotyczną może również być przekonana o nieuchronnej klęsce, kataklizmie lub własnym ubóstwie: materialnym lub duchowym.

Omamy mogą mieć postać głosów ,,przepowiadających nadciągający koniec świata", oszczerstw lub oskarżeń pod adresem chorego. Rzadko wystepują omamy węchowe: np. odczuwany zapach zgnilizny, śmierci, rozkładu. W tym typie depresji może również dojść do znacznego spowolnienia ruchowego, aż do zupełnego bezruchu, nazywanego osłupieniem depresyjnym.

Depresja psychotyczna jest klasyfikowana jako choroba psychiczna i zaliczana do grupy chorób afektywnych. Jest to choroba całkowicie uleczalna, jednak podobnie jak w innych typach depresji, może dojść do nawrotu objawów depresji. W ciągu życia średnio ma miejsce ok. pięciu nawrotów. Kolejne epizody chorobowe mogą różnić się czasem trwania oraz nasileniem objawów. Rokowanie zależy przede wszystkim od wdrożenia odpowiedniego leczenia, współpracy chorego w terapii oraz postępowania profillaktycznego. Szczególnie ważna jest również całkowita abstynencja od alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Depresja psychotyczna nie zwiększa ryzyka zachorowania na schizofrenię i inne choroby psychiczne.

Serdecznie pozdrawiam

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy