Czy to depresja psychotyczna czy schizofrenia?

Od blisko dwóch lat mam problem. Cóż, słowo problem to mało powiedziane. Zaczeło się wszystko od przeświadczenia, że zostałem zdradzony, później doszło przekonanie o uczestniczeniu w reality show. Nie będę się rozpisywał i opisywał całej sytuacji. Po namowie mojej narzeczonej udałem się do psychiatry i otrzymałem leki. Leki te jednak przestałem przyjmować, gdyż miały one ogromny wpływ na nasze pożycie seksualne. Przechodząc do sedna sprawy: słyszę głosy (zarówne w polskim, jak i obcym języku), które mówią mi, że jestem do niczego, nic nie warty i że powinieniem zakończyć swoje życie. Jest to niebywale uciążliwe. Wiem, że moje poczucie własnej wartości jest wyjątkowo niskie (pani doktor powiedziała mi, że ma to związek ze złym kontaktem z moim ojcem, który zawsze mówił mi, że jestem do niczego). Niestety, pani doktor nie podała mi diagnozy mojej choroby, a obecnie nie mogę zapytać o tę diagnozę, gdyż zmieniłem moje miejsce zamieszkania. Każdy dzień jest dla mnie katorgą. Nie mogę spać w nocy, nie mam apetytu, w dzień jestem śpiący i przybity. Głosy przekonują mnie bym zakończył to cierpienie. Obawiam się, że głosy przybiorą na sile i zamienią się w omamy wzrokowe. Boję się wyjść na ulicę, gdyż mam obawy, że mówię sam do siebie. Nie chcę iść do psychiatry, bo uważam, że nikt mi nie pomoże. Pytanie to piszę jedynie za namową mojej narzeczonej... Czy to depresja psychotyczna, czy już schizofrenia?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Postawienie adekwatnej diagnozy jest możliwe wyłącznie na podstawie dokładnego wywiadu dotyczącego aktualnych dolegliwości, ich charakteru, czasu trwania itp., oraz dotychczasowego leczenia, osobistego badania stanu psychicznego oraz ewentualnych badań dodatkowych. Pana opis jest dość krótki i nie może być podstawą do formułowania diagnozy.

Należy rozważyć diagnostykę różnicową m.in. w kierunku zaburzeń schizoafektywnych, schizofrenii, zaburzeń psychotycznych wtórnych, np. do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz używania środków psychoaktywnych. Rozpoznanie depresji psychotycznej wydaje się mało prawdopodobne, jeśli jednym z pierwszych objawów były urojenia zazdrości oraz prześladowcze. Nie należą one do typowych treści urojeniowych w depresji psychotycznej.

Obecnie występujące objawy pod postacią halucynacji, które komentują Pana zachowanie i nakłaniają do samobójstwa są bardzo niepokojące, bez względu na ich przyczynę.

Powinien Pan jak najszybciej zgłosić się do lekarza psychiatry. Część leków psychotropowych faktycznie wpływa niekorzystnie na funkcje seksualne, jednak nie dotyczy to wszystkich preparatów, ponadto ten efekt uboczny można skorygować przy pomocy dodatkowych leków. Proszę w sposób otwarty opowiedzieć o swoich problemach, a  z pewnością będzie można pomóc tak, aby uwolnił się Pan od lęku, napięcia i poczucia zagrożenia bez przykrych objawów ubocznych.

Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza. Nie leczone objawy mogą przybierać na sile i zmniejszać zdolność do sprawowania nad nimi kontroli. Wówczas Pana zdrowie, a nawet życie może znaleźć się w niebezpieczeństwie.

Z pozdrowieniami