Co znaczą ostre, przemijające zaburzenia psychotyczne?

Witam. Od prawie 3 lat leczę się na zdiagnozowaną u mnie schizofrenię paranoidalną. Jedynymi objawami, które u mnie wystąpiły, były głosy w głowie (słyszenie nieistniejących głosów) oraz myślenie, że ktoś mnie śledzi, że jestem obserwowany. Mój lekarz mówi, że leki muszę brać przez 5 lat. Jednak czytałem w internecie wypowiedź pewnego psychiatry, że istnieje coś takiego, jak ,,ostre, przemijające zaburzenia psychotyczne" i podejrzewam, że diagnoza może być błędna, ponieważ głosy słyszałem tylko przez 2 tygodnie, a żeby zdiagnozować schizofrenię, głosy muszą trwać ponad miesiąc. Leczenie ostrych, przemijających zaburzeń psychotycznych trwa kilka miesięcy, a niektórzy zdrowieją po kilku tygodniach, a nawet dniach. Zaburzenia te nie nawracają, jak w przypadku schizofrenii. Czy możliwe jest, że lekarz wystawił błędną diagnozę i domniemując, że były to te zaburzenia, jestem już całkowicie zdrowy?

Witam,

Jeśli zastanawia się nad słusznością postawionej diagnozy, najlepiej zasięgnąć wiedzy u źródła - czyli w tym przypadku u specjalisty, u którego Pan obecnie się leczy dlatego, że to on na podstawie wiedzy, a przede wszystkim mając przewagę nad internetową poradą = na podstawie wywiadu i opisanych objawów, przepisał odpowiednie wg swojej wiedzy leki. On także ponosi odpowiedzialność przy prowadzeniu Pana terapii farmakologicznej.

Ma Pan rację pisząc, że objawy psychotyczne nie uzasadniają rozpoznania schizofrenii. Faktem jest również, że gdy objawy psychotyczne mają różnorodny i zmienny obraz i nie występują dostatecznie długo, by rozpoznać epizod schizofreniczny lub afektywny, należy rozpoznawać ostre, wielopostaciowe zaburzenia psychotyczne bez objawów schizofrenii. Również czas trwania objawów, nie przybliża nas do diagnozy schizofrenii, jednakże powtórzę jeszcze raz: tylko dogłębny PONOWNY (być może właśnie u innego specjalisty) wywiad dotyczący charakterystyki tych objawów może odpowiedzieć na pytanie czy diagnoza była błędnie postawiona. Nie tylko czas trwania objawów jest kluczowy. Może okazać się, że był to jednorazowy Pana epizod w życiu, dodatkowo należy stwierdzić że nie istnieje żadne zalecenie mówiące o tym jak długo pacjent ( tutaj przykład Pana 5 lat) powinien brać leki przy schizofrenii paranoidalnej.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek