Witam Pana,
tzw.depresja psychotyczna jest jednym z typów depresji. Tego rodzaju depresji towarzyszą dodatkowe objawy psychotyczne w postaci urojeń lub halucynacji.

Wg DSM-IV, aby zdiagnozować tzw. depresję psychotyczną konieczne jest potwierdzenie:
- obniżonego nastroju przez większą część dnia, występującego od 2 tygodni,
- wyraźnie zmniejszonego zaangażowania w wykonywanie prawie wszystkich lub wszystkich aktywności,
- obecność urojeń lub halucynacji.
Wszystkie objawy istotnie zaburzają funkcjonowanie pacjenta.




Objawy psychotyczne mogą polegać na przekonaniach dotyczących własnej winy, grzeszności, zasługiwania na karę, potępienia. Osoba cierpiąca na depresję psychotyczną może również być przekonana o nieuchronnej klęsce, kataklizmie lub własnym ubóstwie: materialnym lub duchowym.

Omamy mogą mieć postać głosów ,,przepowiadających nadciągający koniec świata", oszczerstw lub oskarżeń pod adresem chorego. Rzadko wystepują omamy węchowe: np. odczuwany zapach zgnilizny, śmierci, rozkładu. W tym typie depresji może również dojść do znacznego spowolnienia ruchowego, aż do zupełnego bezruchu, nazywanego osłupieniem depresyjnym.

Depresja psychotyczna jest klasyfikowana jako choroba psychiczna i zaliczana do grupy chorób afektywnych. Jest to choroba całkowicie uleczalna, jednak podobnie jak w innych typach depresji, może dojść do nawrotu objawów depresji. W ciągu życia średnio ma miejsce ok. pięciu nawrotów. Kolejne epizody chorobowe mogą różnić się czasem trwania oraz nasileniem objawów. Rokowanie zależy przede wszystkim od wdrożenia odpowiedniego leczenia, współpracy chorego w terapii oraz postępowania profillaktycznego. Szczególnie ważna jest również całkowita abstynencja od alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Depresja psychotyczna nie zwiększa ryzyka zachorowania na schizofrenię i inne choroby psychiczne.

0

Szerzej wyjaśnia lek. Agnieszka Jamroży: (http://portal.abczdrowie.pl/pytania/depresja-psychotyczna)"Objawy psychotyczne mogą polegać na przekonaniach dotyczących własnej winy, grzeszności, zasługiwania na karę, potępienia. Osoba cierpiąca na depresję psychotyczną może również być przekonana o nieuchronnej klęsce, kataklizmie lub własnym ubóstwie: materialnym lub duchowym. Omamy mogą mieć postać głosów ,,przepowiadających nadciągający koniec świata", oszczerstw lub oskarżeń pod adresem chorego. Rzadko wystepują omamy węchowe: np. odczuwany zapach zgnilizny, śmierci, rozkładu. W tym typie depresji może również dojść do znacznego spowolnienia ruchowego, aż do zupełnego bezruchu, nazywanego osłupieniem depresyjnym. Depresja psychotyczna jest klasyfikowana jako choroba psychiczna i zaliczana do grupy chorób afektywnych. Jest to choroba całkowicie uleczalna, jednak podobnie jak w innych typach depresji, może dojść do nawrotu objawów depresji. W ciągu życia średnio ma miejsce ok. pięciu nawrotów. Kolejne epizody chorobowe mogą różnić się czasem trwania oraz nasileniem objawów. Rokowanie zależy przede wszystkim od wdrożenia odpowiedniego leczenia, współpracy chorego w terapii oraz postępowania profillaktycznego. Szczególnie ważna jest również całkowita abstynencja od alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Depresja psychotyczna nie zwiększa ryzyka zachorowania na schizofrenię i inne choroby psychiczne."

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czym różni się depresja psychotyczna od choroby schizoafektywnej?

Po przeanalizowaniu wiedzy jaką znalazłem w Internecie, stwierdzam, że mam którąś z tych dwóch chorób. Leczyłem się wiele lat temu na depresję, potem lekarze zapisywali mi leki na schizofrenię (leki przeciwpsychotyczne, wiele innych na depresję). Lekarze jakoś wprost mi nie powiedzieli nawet na co choruję. Niestety zaprzestałem leczenia z różnych względów (typowych w moich przypadkach), a czuję, że jest ze mną coś nie tak od dłuższego czasu. Boję się iść do lekarza, bo po pierwsze nie mam pieniędzy na regularne wizyty i leki, a po drugie wizyta u lekarza NFZ jest tak krótka, że właściwie nie ma nawet czasu na to, żeby opowiedzieć o problemie. Widzę u siebie takie objawy jak podejrzliwość, apatia, smutek, do tego dochodzi jeszcze obsesja na punkcie pewnej kobiety, którą obserwuję od ponad roku (śledzić to może nie, ale od roku chodzę w pobliżu jej okna i patrzę, co się dzieje w jej domu, wmawiając sobie, że to moje przeznaczenie i ona na pewno mnie kocha). Śmieszne, ale prawdziwe, nie radzę sobie z tym. Nawet mi się wydaje, że ona sama mnie prowokuje... Nie mam znajomych, z którymi mógłbym chociaż o tym porozmawiać, nie mam normalnego kontaktu z rodziną. Jestem z rodziny typowo dysfunkcyjnej, aczkolwiek alkoholikiem jest jedynie brat, rodzie nigdy nie pili. Nawet mam problem ze znalezieniem pracy, niejednokrotnie z wyjściem na spacer czy do sklepu. To tyle, jakoś nie mam głowy do tego, żeby pisać sensownie. Nawet się zastanawiam czy nie sklecić na spokojnie jakiegoś sensownego postu, ale pewnie będę się wtedy zbierać do tego pół roku. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Obawiam się, że zarówno depresja psychotyczna, jak i choroba schizoafektywna są zaburzeniami, w których udzielenie porady on-line nie wpłynie znacząco na Pana stan zdrowia ani samopoczucie.

Zaburzenia te mają podobny obraz i postawienie profesjonalnej diagnozy w tym trybie jest niemożliwe. Konieczne jest np. zebranie szczegółowego przebiegu objawów, ich charakteru, dokładnych informacji na temat stosowanych leków i ich skuteczności oraz osobistej rozmowy z pacjentem. Dlatego proszę, aby skorzystał Pan z konsultacji lekarskiej.

Być może warto zorientować się, jak wygląda wizyta u innych specjalistów w tej poradni lub zapisać się do innej, gdzie wizyta trwa dostatecznie długo. Wielu klinicystów uważa, że objawy wytwórcze towarzyszące depresji psychotycznej są zgodne z depresyjnym nastrojem, tzn. chory może np. ,,czuć woń rozkładu", słyszeć ,,głos przepowiadający koniec świata" uważać, że ,,zasługuje na karę i potępienie".

Ten związek między depresyjnym nastrojem a urojeniami i omamami nie jest tak wyraźny w przypadku psychozy schizoafektywnej. W tym zaburzeniu występują jednocześnie objawy depresji, manii lub stanu mieszanego oraz typowe dla schizofrenii.

Proszę jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nieleczone objawy mają tendencję do nasilania się i utrwalania, powodując coraz większy wpływ na zdrowie, codzienne funkcjonowanie, aktywność i życie osobiste. Czas ma znaczenie. Wczesna interwencja i pomoc są bardzo ważne.

Serdecznie pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak leczyć depresję psychotyczną?

witam od 5 lat sie lecze psychiatrycznie i nie wiem nadal co jest ze mna mam depresje psychotyczna ale kiedys w szpitalu postawiono diagnoze osobowosc chwiejna emocjonalnie .raz placze ,raz smieje sie ,jestem nerwowy ,skacze ,spokojny ,brak sensu zycia ,zagubiony,rozkojazony,zamyslony ,co 5 minut co innego ,dodam ze nie jestem agresywny,ale przez to wszystko przychodza mi mysli samobujcze bo nie wiem co juz mam dalej robic ? gdzie sie zglosic o pomoc ? moj psychiatra moze czegos nie zauwaza .
MĘŻCZYZNA, 37 LAT ponad rok temu

Witam... niestety trudno mi Panu pomóc przy tak niewielkiej wiedzy jaką mam na Pana temat. Diagnozy depresji psychotycznej i osobowości chwiejnej emocjonalnie wcale się nie wykluczają, a wręcz uzupełniają. Każdy z nas choruje inaczej, a to właśnie z powodu, że jesteśmy różni - mamy inne osobowości. Oczywiście, jeżeli Pan ma wątpliwości warto je sprawdzić idąc do innego specjalisty. Mądrzejsze to i zdrowsze niż żyć w niepokoju. Pozdrawiam ciepło i życzę dobrego samopoczucia.

0

Dzień dobry!

Jeśli dotychczasowe leczenie nie przynosi rezultatów, zawsze warto spróbować konsultacji z innym specjalistą - innym psychiatrą, który być może trafniej ureguluje Pana stan lekami oraz z doświadczonym psychoterapeutą.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty