Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 3 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak przekonać osobę z depresją do wizyty u psychiatry?

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jak przekonać osobę z depresją do wizyty u specjalisty.

Witam Pana,
tzw.depresja psychotyczna jest jednym z typów depresji. Tego rodzaju depresji towarzyszą dodatkowe objawy psychotyczne w postaci urojeń lub halucynacji.

Wg DSM-IV, aby zdiagnozować tzw. depresję psychotyczną konieczne jest potwierdzenie:
- obniżonego nastroju przez większą część dnia, występującego od 2 tygodni,
- wyraźnie zmniejszonego zaangażowania w wykonywanie prawie wszystkich lub wszystkich aktywności,
- obecność urojeń lub halucynacji.
Wszystkie objawy istotnie zaburzają funkcjonowanie pacjenta.
Objawy psychotyczne mogą polegać na przekonaniach dotyczących własnej winy, grzeszności, zasługiwania na karę, potępienia. Osoba cierpiąca na depresję psychotyczną może również być przekonana o nieuchronnej klęsce, kataklizmie lub własnym ubóstwie: materialnym lub duchowym.

Omamy mogą mieć postać głosów ,,przepowiadających nadciągający koniec świata", oszczerstw lub oskarżeń pod adresem chorego. Rzadko wystepują omamy węchowe: np. odczuwany zapach zgnilizny, śmierci, rozkładu. W tym typie depresji może również dojść do znacznego spowolnienia ruchowego, aż do zupełnego bezruchu, nazywanego osłupieniem depresyjnym.

Depresja psychotyczna jest klasyfikowana jako choroba psychiczna i zaliczana do grupy chorób afektywnych. Jest to choroba całkowicie uleczalna, jednak podobnie jak w innych typach depresji, może dojść do nawrotu objawów depresji. W ciągu życia średnio ma miejsce ok. pięciu nawrotów. Kolejne epizody chorobowe mogą różnić się czasem trwania oraz nasileniem objawów. Rokowanie zależy przede wszystkim od wdrożenia odpowiedniego leczenia, współpracy chorego w terapii oraz postępowania profillaktycznego. Szczególnie ważna jest również całkowita abstynencja od alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Depresja psychotyczna nie zwiększa ryzyka zachorowania na schizofrenię i inne choroby psychiczne.

0

Szerzej wyjaśnia lek. Agnieszka Jamroży: (http://portal.abczdrowie.pl/pytania/depresja-psychotyczna)"Objawy psychotyczne mogą polegać na przekonaniach dotyczących własnej winy, grzeszności, zasługiwania na karę, potępienia. Osoba cierpiąca na depresję psychotyczną może również być przekonana o nieuchronnej klęsce, kataklizmie lub własnym ubóstwie: materialnym lub duchowym. Omamy mogą mieć postać głosów ,,przepowiadających nadciągający koniec świata", oszczerstw lub oskarżeń pod adresem chorego. Rzadko wystepują omamy węchowe: np. odczuwany zapach zgnilizny, śmierci, rozkładu. W tym typie depresji może również dojść do znacznego spowolnienia ruchowego, aż do zupełnego bezruchu, nazywanego osłupieniem depresyjnym. Depresja psychotyczna jest klasyfikowana jako choroba psychiczna i zaliczana do grupy chorób afektywnych. Jest to choroba całkowicie uleczalna, jednak podobnie jak w innych typach depresji, może dojść do nawrotu objawów depresji. W ciągu życia średnio ma miejsce ok. pięciu nawrotów. Kolejne epizody chorobowe mogą różnić się czasem trwania oraz nasileniem objawów. Rokowanie zależy przede wszystkim od wdrożenia odpowiedniego leczenia, współpracy chorego w terapii oraz postępowania profillaktycznego. Szczególnie ważna jest również całkowita abstynencja od alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Depresja psychotyczna nie zwiększa ryzyka zachorowania na schizofrenię i inne choroby psychiczne."

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy