Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy grzechy przestępstwa to urojenia?

Przy depresji z objawami psychotycznymi występują urojenia oraz omamy. Treść takich urojeń dotyczy najczęściej grzechów, ubóstwa, nieuchronnej klęski, przestępstw. Jeśli to, co mówi Pana żona dotyczy powyższych treści, to są to raczej objawy choroby". Mówi własnie tak .Moje pytanie - czy grzechy przestępstwa to czyste urojenia , wynikające z choroby i nie należy ich traktować jako faktów ??
MĘŻCZYZNA, 48 LAT ponad rok temu

Metody leczenia depresji

Depresja to obecnie choroba cywilizacyjna. Potrzebne są więc skuteczne metody leczenia. Psychiatra Agnieszka Jamroży wyjaśnia, jakie są sposoby leczenia depresji.

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Jeżeli Pana żona ma zdiagnozowany epizod depresji ciężkiej z objawami psychotycznymi (urojeniami i/lub omamami), to jej słowa dotyczące domniemanych grzechów czy popełnionych przestępstw najprawdopodobniej są skutkiem choroby i nie należy ich traktować jako faktów. Urojenia to zaburzenia treści myślenia, które polegają na fałszywych przekonaniach, błędnych sądach i są odporne na wszelką argumentację i podtrzymywane, mimo obecności dowodów wskazujących na ich nieprawdziwość. Osoby w ciężkiej depresji z urojeniami mogą określać się jako słudzy szatana, którzy zasługują na potępienie. Pojawiają się silne poczucie winy, silny lęk i urojenia kary za własne grzechy i nieposłuszeństwo. Pana żona powinna być pod stałą kontrolą lekarza psychiatry.
Pozdrawiam!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

W przypadku potwierdzonej choroby najczęściej są to tylko urojenia nie mające swojego potwierdzenia w rzeczywistości. Wszelkie jednak dochodzenie prawdy lepiej odłożyć na okres pełnej remisji lub skonsultować z osobami obiektywnymi, które mogłyby coś wiedzieć.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Pewności nie ma......jednak sceptycyzm jest jak najbradziej uzasadniony.

Psycholog posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy