Jak rozpoznać u siebie schizofrenię?

Witam, mam 22 lata, jestem kobietą. Sporo w życiu przeszłam, przemoc w rodzinie, zdrada ukochanego, wyrzucenie z pracy z powodu związku z księdzem. Myślałam, że moje problemy z emocjami to jakieś depresje, ale ostatnio zaczęło mi dokuczać to, że jeśli siedzę sama w pokoju, to ciągle wydaje mi się, że ktoś mnie obserwuje, a jadąc np. autobusem, mówię sama do siebie - tzn. koleżanka śmieje się ze mnie, że poruszam ustami, a ja w tym czasie myślę, jakbym z kimś przeprowadziła rozmowę, co bym mu powiedziała. Ostatnio obejrzałam film PIĘKNY UMYSŁ i pomyślałam, czy ja też tak naprawdę jestem normalna. Jak rozpoznać u siebie chorobę psychiczną, np. schizofrenię?

Witam serdecznie,

Istnieje kilka postaci schizofrenii, np. w postaci hebefrenicznej dominuje zdezorganizowane, chaotyczne zachowanie, w schizofrenii paranoidalnej: urojenia i halucynacje, w schizofrenii katatonicznej może pojawić się stan nagłego osłupienia itd.

Uczucie ,,bycia obserwowanym" nie jest charakterystyczne dla schizofrenii, może się pojawić w zaburzeniach depresyjnych i lękowych. Poruszanie ustami w trakcie wyobrażania sobie treści rozmowy nie jest w ogóle objawem chorobowym.

Jeśli ma Pani za sobą trudne doświadczenia i problemy z emocjami, może Pani skorzystać z wizyty u psychoterapeuty. W razie wątpliwości polecam wizytę u psychiatry.

Serdecznie pozdrawiam