Czy halucynacje to objawy schizofrenii?

Od kilku miesięcy dziwnie się czuję. Jestem słaba, nic mi się nie chce. Bywało, że miałam myśli samobójcze, ale to było kilka lat temu. Do tego doszła śmierć bliskiej osoby, ciągle się denerwuję oraz, co najgorsze, często słyszę jakieś dziwne dźwięki. Często wydaje mi się, że ktoś mnie obserwuje, ciągle jest obok mnie, mam nieraz halucynacje oraz wydaje mi się, że ktoś porusza takimi rzeczami, jak kabel itd. Do tego słyszę jakieś pukanie. Czy mam schizofrenię? Czy to są początki jakiejś choroby?

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani!

Postawienie diagnozy jest możliwe wyłącznie po osobistym badaniu przez lekarza. Badanie psychiatryczne składa się z kilku niezbędnych elementów: jest to wywiad dotyczący zgłaszanych objawów oraz danych na temat rozwoju, dotychczasowych doświadczeń, przebytych chorób, oraz ocena stanu psychicznego i somatycznego. Często konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań laboratoryjnych lub neuroobrazowych, jak np. tomografia komputerowa, i czynnościowych (EEG).

Pisze Pani o halucynacjach, ale nie wiadomo, jaki mają one charakter. Wrażenie poruszania się przedmiotów nie jest raczej halucynacją, ale objawem określanym jako złudzenie, iluzja. Taki objaw może się pojawić w psychozie, ale może też towarzyszyć nasilonym emocjom i wynikać np. z lęku. Wrażenie bycia obserwowanym może być jednym z objawów schizofrenii, ale zdarza się często w innych zaburzeniach: ciężkiej depresji, zaburzeniach lękowych.

W celu wyjaśnienia nurtujących Panią watpliwości oraz uzyskania profesjonalnej pomocy, proszę zgłosić się do lekarza psychiatry. Lekarz pomoże Pani w dokładnym opisie problemu i na tej podstawie będzie mógł postawić diagnozę, zaproponuje również skuteczne leczenie.

Życzę poprawy samopoczucia!