Halucynacje, urojenia a schizofrenia

Witam, mam takie pytanie - mam stwierdzony chad, ale nie jestem pewna czy to aby na pewno to. Od dziecka miałam okresowo pojawiające się głosy i halucynacje. Później doszły też różnego rodzaju urojenia. Czy jest możliwe, że mam schizofrenię,która w pewnym momencie zaczęła mieć takie afektywne przejście?

Mgr Anna Kubis Psycholog, Warszawa

Witam,
schizofrenia i CHAD mają inny przebieg. Bywa, że w schizofrenii ma miejsce zmiana faz nastroju, a głęboka depresja czy mania współwystępują z objawami psychotycznymi. Niemniej jednak jak wspomniałam, obraz chorobowy nie jest identyczny, co specjaliście z wiedzą i doświadczeniem, daje podstawy do rozróżnienia tychże i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jeśli ma Pani duże wątpliwości w zakresie trafności diagnozy, zachęcam aby się zwrócić do swojego lekarza psychiatry, pod którego opieką Pani pozostaje. Powinien być tutaj najbardziej pomocny. Pozdrawiam!