ChAD a ryzyko schizofrenii

Pisałam wcześniej, mam ChAD. Mój psychiatra pytał mnie ostatnio czy słyszę jakieś głosy lub czy mam wrażenie, że ktoś mnie obserwuje(kamery, zdjęcia, podsłuchy). Jak na razie nic takiego mi się nie przydarzyło. Czy to oznacza,że mogę przejść z ChAD na schizofrenię? Czy to normalne w moim przypadku, że jak piszę to literki mi się mylą?

Najlepiej pytaj psychiatrę, ale według mojej skromnej wiedzy choroba afektywna dwubiegunowa nie może przejść w schizofrenię i tyle. Natomiast zdarza się, iż nietypowe początki schizofrenii są podobne do choroby afektywna dwubiegunowa lub innych zaburzeń afektywnych; jednak mechanizm jest inny. A co do drugiego pytania, tak zarówno znacznie podwyższony jak i obniżony nastój i napęd mogą negatywnie wpływać na sprawność manualną i koncentracji.

Witam, pytania które zadał psychiatra dobrze świadczą o jego uważności, wrażliwości i zaangażowaniu. CHAD jeżeli jest to diagnoza prawidłowa nie powinien przejść w schizofrenię - przynajmniej nigdy nie słyszałem o takiej sytuacji. Proszę jednak pamiętać, że w skrajnych wychyleniach zaburzeń nastroju mogą się pojawić doznania psychotyczne, czyli może występować mania z objawami psychotycznymi oraz depresja z objawami psychotycznymi. Jest też choroba, która niejako jest "pomiędzy" CHAD-em, a schizofrenią, czyli zaburzenia schizoafektywne. To normalne, że psychiatra zadaje takie pytania - tego wymaga dbałość o pacjenta. Pozdrawiam

Zdarzają się zaburzenia depresyjne z objawami psychotycznymi, być może dlatego- w celach diagnostycznych- psychiatra o to pytał. Warto także zadawać wszystkie te pytanie swojemu lekarzowi, mówić o wątpliwościach, będzie on mógł Pani najlepiej pomóc i wyjaśniać wszystko na bieżąco.