Czy zaburzenia schizoafektywne to schizofrenia?

Witam. Proszę mi napisać, czy F25 jest schizofrenią, bo nigdzie nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Gdzieś pisze, że to jest schizofrenia paranoidalna + depresja, gdzie indziej - schizofrenia cykliczna, albo że to jest całkiem inne zaburzenie nie związane ze schizofrenią.

I czy rzeczywiście mogę mieć F25, typ depresyjny, skoro już od kilku miesięcy nie mam depresji (nie przyjmuję antydepresantów), a jest napisane, że w tym samym czasie występują objawy afektywne i schizofreniczne? Psychiatra dopiero mi wystawił tą diagnozę. Proszę mi jeszcze powiedzieć jak jest ze świadomością psychozy. Bo wszędzie jest napisane, że psychotyk nie jest świadomy swego stanu.

Ja od początku widziałem, że dzieje się ze mną coś nie tak. Po jakimś czasie sam uświadamiałem sobie, co było urojeniem. Nie czułem się ani nie czuję się chory nawet biorąc leki, czuję, że nic mi nie jest. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

F25 w ICD-10 to zaburzenie schizoafektywne. Zaburzenie schizoafektywne rozpoznaje się wówczas, gdy objawy schizofreniczne i afektywne (depresji lub manii) występują w podobnej proporcji, pod względem liczby epizodów, czasu ich trwania oraz nasilenia. Objawy afektywne oraz schizofreniczne powinny wystepować przynajmniej przez część epizodu jednocześnie.

Jeśli obecnie nie ma Pan objawów depresji ani schizofrenii, może oznaczać to stan remisji, czyli wyzdrowienia, natomiast nie wyklucza to rozpoznania zaburzenia schizoafektywnego w okresie sprzed kilku miesięcy, kiedy jak rozumiem - zaczęły się Pana objawy.

Krytycyzm chorobowy oznacza zdolność do realistycznej oceny rzeczywistości i dostrzegania, że np. przeżywane trudności są objawem choroby, że są pewną nieprawidłowością. Krytycyzm ten może osiągać różny stopień, w zależności od nasilenia objawów chorobowych. Podobnie może wyglądać poczucie choroby - od uznania faktu chroby, poprzez akceptację rozpoznania, do gotowości czynnego uczestniczenia i współpracy w leczeniu.

Z pozdrowieniami.