Czy to na pewno zaburzenia schizoafektywne?

Witam. Choruję na zaburzenia schizoafektywne, ale nie zgadzam się z tą diagnozą, ponieważ kiedy były aktywne urojenia i omamy to nie było depresji ani manii a wyczytałem, że muszą współistnieć tym samym czasie objawy schizofrenii i afektywne.

Czy podczas leczenia neuroleptykiem nawet w maksymalnej dawce mają prawo pojawiać się urojenia?Tydzień temu byłem osobą, która mogła uratować świat przed zagładą. Posiadałem misję do utworzenia nowej, światowej religii, która miała uszczęśliwić ludzi - czy to można potraktować jako urojenie?

2. Czy da się samemu u siebie zauważyć rozpad osobowości i autyzm schizofreniczny? Jakie objawy są z tym związane?

3. Wciąż posiadam czasami omamy zapachowe. Trwają one sekundę lub krócej. Są to zapachy perfum, przypraw, tworzyw sztucznych itd. Jak ustalić czy te omamy pochodzą od psychozy czy od padaczki, którą posiadam? Zażywam lek przeciwpadaczkowy. Guz mózgu został wykluczony na tomografii.

4. Posiadam wady mózgu tj. poszerzenie komory III i IV oraz jamę przegrody przezroczystej. Wyczytałem, że te wady występują w schizofrenii lub mogą ją powodować. Czy mogę się spodziewać wybuchu schizofrenii?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zaburzenia psychotyczne - urojenia i omamy występują u ok. 4-7 % chorych na padaczkę.Przyczyna ich występowania jest nieznana. Mogą być związane bezpośrednio z napadami lub występować w okresie międzynapadowym i przypominać swoim obrazem schizofrenię. Wielu autorów podkreśla, że nie występują objawy negatywne (wycofanie emocjonalne, bierność, brak spontaniczności), lecz pozytywne (urojenia i omamy).

Trudno stwierdzić, czy można samemu zauważyć u siebie objawy np. tzw. rozszczepienia osobowości. Zależy to od stopnia krytycyzmu chorobowego, który zazwyczaj nie jest pełny.

Rozszczepienie, czyli rozpad osobowości objawia się jednoczesnym przeżywaniem sprzecznych myśli, emocji i dążeń, bez poczucia zachodzącego konfliktu.

Autyzm polega na wycofaniu się z kontaktów i zaabsorbowaniu przeżyciami wewnętrznymi.Może to prowadzić do trudności w nawiązaniu jakiegokolwiek kontaktu  lub  zrozumieniu chorego - jego wypowiedzi mogą być dziwne, rozkojarzone, oderwane od rzeczywistości.

Leczenie zaburzeń psychotycznych występujących u osób chorych na padaczkę wymaga znajomości wpływu neuroleptyków na próg pobudliwości drgawkowej (dla celów leczniczych wykorzystać można zarówno brak wpływu na próg drgawkowy, jak i obniżanie tego progu).Prowadzący leczenie powinien również uwzględnić interakcje neuroleptyków i leków przeciwpadaczkowych (obniżającej z reguły stężenie neuroleptyków).

Urojenia mogą występować nawet przy maksymalnej dawce danego neuroleptyku, wówczas jest to wskazaniem do zmiany preparatu na inny.

Opisywane przez Ciebie odmienności neuroanatomiczne nie muszą wskazywać na schizofrenię.Zmiany organiczne występują u części osób chorych na schizofrenię i mają one różny charakter, nie można więc powiedzieć, że istnieją jakieś zmiany typowe dla tej choroby.

Z pozdrowieniami