Depresja czy objawy negatywne?

Witam. Leczę się na zaburzenia schizoafektywne. Od tygodnia nie mam już urojeń ani żadnych omamów, lecz od dłuższego czasu występują takie objawy jak brak potrzeby kontaktów z ludźmi, brak odczuwania przyjemności, zobojętnienie, brak napędu, często zaniedbywanie higieny, zanik uczuć.

Nie odczuwam wcale smutku, nie mam myśli samobójczych. Zażywam atypowy neuroleptyk nowej generacji w maksymalnej dawce, ale objawy te nie mają zamiaru zniknąć. Czy to jest depresja w przebiegu schizoafektywności czy objawy negatywne? A jeśli to drugie to czy grozi mi schizofrenia rezydualna?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Różnicowanie między anhedonią w przebiegu depresji a objawów negatywnych schizofrenii jest trudnym zadaniem i opiera się przede wszystkim na osobistym badaniu stanu psychicznego.

Na samopoczucie i część ze zgłaszanych objawów (np. spowolnienie, stępienie emocjonalne) mogą mieć również wpływ stosowane leki.

Rokowanie w przypadku zaburzeń schizoafektywnych jet lepsze niż w przypadku schizofrenii - większość chorych uzyskuje pełną remisję.

Z pozdrowieniami