Obojętność po depresji a anhedonia

Chce sie dowiedziec czym dokladnie jest anhedonia bo chyba to mi dolega. Opisze objawy. Czuje obojetnosc do wszystkiego po depresji. Jestem tak obojetny ,ze nic mi sie nie chce. Mialem depresje moge powiedziec ,ze nawet dystymie przez okres 4 lat. 2 miesiace temu przezylem silny stres. To mnie odcielo wlasnie od emocji. Po tym wydarzeniu malo co odczuwam. Czuje jakby we mnie bylo pole silowe przez ktore nie da sie nic odczuc. Jakby cos we mnie siedzialo. Czy da sie to leczyc ?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Anhedonia to brak lub utrata zdolności do odczuwania przyjemności, radości i zadowolenia z codziennego życia, czyli ogólnie pozytywnych stanów uczuciowych (np. w relacji z bliskimi). Anhedonia to częsty objaw depresji albo schizofrenii, ale może być również skutkiem ubocznym zażywania neuroleptyków (leków przeciwpsychotycznych). Anhedonii też często towarzyszy spłycenie emocjonalne – chory nie potrafi spontanicznie wyrazić radości, gniewu, żywiołowości. Stany emocjonalne są „zszarzałe”, o podobnej ekspresji i kolorycie. Spłycenie emocjonalne dotyczy zatem wszystkich emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Trudno odróżnić u takiej osoby jedną emocję od drugiej, co utrudnia funkcjonowanie społeczne. Jeżeli cierpiał Pan na depresję/dystymię, to anhedonia może być skutkiem farmakoterapii. Niewykluczone też, że u Pana anhedonia współwystępuje ze spłyceniem/stępieniem afektu i zobojętnieniem emocjonalnym wskutek silnego stresu, jaki Pan przeżył. W kwestii leczenia radziłabym skonsultować się z psychoterapeutą.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!