Zaburzenia schizoafektywne - co to jest?

Witam. Mam 18 lat, jestem kobietą. Niespełna półtora roku temu straciłam energię i chęci do życia, przestałam funkcjonować, nie wychodziłam z domu, nie miałam sił, by zjeść, umyć się. Lekarz zdiagnozował, że mam depresję. Leki (Lexapro, Afobam) mi nie pomagały, po targnięciu się na swoje życie trafiłam do szpitala. Po miesięcznym pobycie w klinice psychiatrii, stwierdzono, że prócz epizodu depresyjnego cierpię też na zaburzenia schizoafektywne. Ponownie trafiłam do szpitala na miesiąc, wydano mi identyczne rozpoznanie. W chwili obecnej nadal nie jestem w stanie funkcjonować. Rozważam powrót do szpitala albo samobójstwo.

Miewam huśtawki nastroju średnio co parę minut, w jednej chwili potrafię być dziwnie pobudzona, miewam dziwne pomysły, myśli samobójcze się nasilają, bo nabieram odwagi, staję się kapryśna i złośliwa, by po chwili nie móc wypowiedzieć słowa, bać się, płakać, dołować, obwiniać. Przyjmuję w chwili obecnej Seroquel i Hydroxyzinum doraźnie. Czytałam dużo na temat choroby afektywnej dwubiegunowej oraz schizofrenii, ale zastanawia mnie, czym są zaburzenia schizoafektywne i skąd się biorą. Chciałabym żyć normalnie jak każdy, chciałabym poznać swoją chorobę. Również nie rozumiem, co znaczą dwa wyrażenia zawarte w mej epikryzie: "w postawach ksobna", "afekt płytki, słabo moduluje". Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

Zaburzenie schizoafektywne charakteryzuje się połączeniem objawów typowych dla chorób afektywnych i objawów występujących w przebiegu schizofrenii. W praktyce oznacza to występowanie epizodów depresji i/lub manii oraz typowych dla schizofrenii objawów takich jak na przykład formalne zaburzenia myślenia (stwierdzane w badaniu psychologicznym), objawy wytwórcze (urojenia, najczęściej ksobne lub prześladowcze, omamy słuchowe), spłycenie afektu (to znaczy osłabienie ekspresji wyrażania uczuć - dla laika jest to dość niezrozumiałe, dla psychiatry jasne i łatwe w ocenie, to tak jakby ekspresja uczuć i emocji była przytępiona).

Pyta Pani, co znaczy "w postawach ksobna"... Wyrażenie to oznacza pewną skłonność do interpretowania zachowań innych ludzi jako skierowanych ku sobie, np. można tak zinterpretować wrażenia, że inni bardziej interesują się Pani osobą czy ich zachowania są skierowane konkretnie przeciw Pani. Jeśli tego typu przeświadczenia są silne i na przykład dana osoba uważa, że inni plotkują na jej temat, knują przeciwko niej itd., przy czym nie ma to pokrycia w rzeczywistości, to takie przeświadczenia określamy mianem urojeń ksobnych. Proponowałabym wybrać się do lekarza psychiatry, który wyjaśni wszelkie Pani wątpliwości odnośnie diagnozy. Taka wizyta powinna uspokoić Panią, przynieść nadzieję oraz pewność co do tego, że prowadzone leczenie jest właściwe lub odwrotnie - przynieść zmiany w prowadzonej terapii.

Pozdrawiam serdecznie