Odnoszę wrażenie, że żyję w innym świecie - czy to schizofrenia?

Witam. Otóż mam problem. Ok. 4 lata temu coś się w mojej głowie zmieniło - znaczy się przestawiło. Sam nie umiem wytłumaczyć, co to może być, ale zauważyłem od razu, że zacząłem inaczej postrzegać świat. Czasami po prostu mam wrażenie, że żyję w innym świecie, a moje życie jest za mgłą. Nie umiem do końca wytłumaczyć swoich objawów. Bardzo często mam schizy o jakieś głupie rzeczy. Jestem niby normalnym człowiekiem, mam kolegów, dziewczynę, normalną rodzinę. Chciałbym dodać, że jestem jeszcze niepełnoletni. Moim celem będzie pójście do psychiatry po 18. roku życia, lecz po prostu nurtuje mnie cały czas pytanie "co mi jest?". Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź specjalisty. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,
postawienie rozpoznania wyłącznie w oparciu o krótki opis jest niemożliwe.
Wątpliwości co do diagnozy może wyjaśnić jedynie osobista rozmowa ze specjalistą.
Opisywane przez Ciebie objawy nie muszą wskazywać na schizofrenię.
Może to być np. zespół depersonalizacji-derealizacji, w którym dana osoba może mieć okresowo wrażenie, że jej własne uczucia i przeżycia ulegają oddzieleniu, oddaleniu, stają się obce, otoczenie może wydawać się sztuczne, odległe. Pacjent ma zachowaną świadomość i postrzeganie (nie ma np. halucynacji, nie uważa, że odrealnienie zostało spowodowane np. przez siły nadprzyrodzone), ma wrażenie, że tego typu stany przychodzą spontanicznie.

Zespół ten wymaga przede wszystkim różnicowania z zespołem lęku napadowego, depresją oraz niektórymi postaciami padaczki (wskazana jest konsultacja neurologiczna i wykonanie EEG).
Polecam informacje dotyczące podobnych objawów:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/derealizacja-czy-mozna-ja-pokonac.

Z pozdrowieniami