Witam serdecznie!
Stany derealizacji mogą być postacią zaburzeń lękowych, jakim jest np. zespół depersonalizacji-derealizacji, w którym dana osoba może mieć okresowo wrażenie, że jej własne uczucia i przeżycia ulegają oddzieleniu, oddaleniu, stają się obce, otoczenie może wydawać się sztuczne, odległe. Pacjent ma zachowaną świadomość i postrzeganie (nie ma halucynacji, nie uważa, że odrealnienie zostało spowodowane przez siły nadprzyrodzone), ma wrażenie, że tego typu stany przychodzą spontanicznie. Nerwowość, rozumiana jako częste przeżywanie lęku, napięcia, wybuchowość i drażliwość, nie jest nieodłącznym objawem zaburzeń określanych jako nerwicowe. Jest jednym z objawów, np. zespołu lęku uogólnionego, ale w innych zaburzeniach lękowych może nie występować poza okresami, w których dochodzi do napadów lęku. Poza napadami lęku osoba cierpiąca na te zaburzenia może nie odczuwać lęku i napięcia.
W leczeniu oprócz farmakoterapii bardzo skuteczna jest psychoterapia, w której docieramy do źródła lęku. Pacjencji najczęściej traktują derealizacje jako wroga, jako coś złego, podczas gdy mechanizm ten paradoksalnie ma pomagać. Każdy jeden człowiek jest skonstruowany tak, że w momencie dużego stresu - czy sytuacji, z którą nie daje sobie rady jego umysł zaczyna się bronić - aktywuje się mechanizm adaptacyjny, który ma pomóc przetrwać. Derealizacja na chwilę obecną nie ma prawa Panu minąć - bo z tego co Pan napisał jest totalnie załamany i przerażony - cały czas napięty i zestresowany objawami.
Derealizacja pojawiła się u Pana, aby pomóc oderwać się od swoich realnych problemów - dlatego należy wrócić do nich, przestać całkowicie skupiać się na derealizacji - zacząć żyć, spełniać swoje cele, zajmować się swoimi zainteresowaniami - układać sobie życie, tak jak zawsze Pan tego chciał - bawić się ze znajomymi - jeżeli zacznie Pan się prawdziwie cieszyć - derealizacja zniknie.
Proszę sobie uświadomić, że derealizacja to mechanizm obronny, który ma pomóc przetrwać sytuacje, z którymi nie dajemy sobie rady.Teraz Pana uwaga skupiła się zamiast na realnych problemach (jak przed chorobą) - na odrealnieniu, a to błąd. Zachęcam do podjęcia psychoterapii, które pomoże Panu dotrzeć do źródeł choroby i umożliwi powrót do zdrowia.
Pozdrawiam!
Derealizacja to zaburzenie psychiczne polegające na odczuwaniu pewnych zmian w otaczającym świecie – świat ten może być według osoby cierpiącej na derealizację np. oddalony, nierealny, nierzeczywisty. Jest inny niż w „zwykłym” odczuciu. Jest to częste zaburzenie występujące w zaburzeniach lękowo-depresyjnych oraz psychotycznych i jest podszyte właśnie lękiem (przed rzeczywistością, przed bardziej lub mniej konkretnymi sytuacjami społecznymi itd). Jego przyczyną jest lęk. Jeśli chodzi o biochemię mózgu, to derealizacja wiąże się ze spadkiem poziomu dopaminy i wzrostem poziomu adrenaliny.
Jeśli chodzi o metody zaradcze to jak najbardziej są to metody farmakologiczne mające na celu wyrównanie stanu chorego. Wprowadzana jest również psychoterapia, która ma na celu przepracowanie lęku, który jest przyczyną derealizacji.
Proszę o wszystkich wątpliwościach rozmawiać z lekarzem prowadzącym. Warto też byłoby dodatkowo włączyć psychoterapię. Generalnie leczenie nie przynosi efektów od razu, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Kiedy po dłuższym stosowaniu określonego sposobu leczenia nie widać rezultatów ,można skonsultować się z innym specjalistą.Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Depersonalizacja i derealizacja – odpowiada Mgr Magdalena Brudzyńska
- Derealizacja po spożywaniu alkoholu – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Co to jest derealizacja? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak leczyć zespół derealizacji i hipochondrię? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Czy derealizacja to objaw depresji lub nerwicy? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak wyjść z depresji, stanów lękowych i nerwicy? – odpowiada Mgr Joanna Lida
- Derealizacja i nerwica lękowa – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- To derealizacja czy coś innego? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy to objawy derealizacji? – odpowiada Mgr Patrycja Nosel
- Jaki może być powód odrealnienia? – odpowiada Agnieszka Jamroży
artykuły
Derealizacja a depersonalizacja - czym jest, przyczyny, objawy, leczenie
Derealizacja to zagadnienie psychologiczne, towarz
Nerwica a relacje z ludźmi
Życie osoby, która zaczyna borykać się z nerwicą u
Depersonalizacja - przyczyny, objawy i leczenie
Depersonalizacja to utrzymujące się lub nawracając