Czy to objawy derealizacji?

Dzień dobry. Zacznę od tego, że kilka lat temu popełniłam głupotę i zażyłam LSD. Efekt był dla mnie okropny - wydawało mi się, że umieram, że przeżywam wiele żyć jedno po drugim, że jestem złym człowiekiem i że te okropne przeżycia to „boska kara”. Od pewnego czasu zdarza mi się, że budzę się w środku nocy, serce mi bije bardzo szybko, oblewa mnie fala gorąca, a następnie robi mi się bardzo zimno. Czuję wtedy ogromną panikę, a w głowie pojawiają mi się wizje podobne jak podczas tamtego brania LSD. Wydaje mi się, że moje życie nie jest realne, że tak naprawdę cały czas jestem na „tripie” i że zaraz umrę, ale nie odejdę w spokoju w niebyt, tylko będę przeżywała kolejne nierealne życie. Mam w tych momentach wrażenie, że wszystko się powtarza, moje życie się zapętla, że to rodzaj „piekła” i kary dla mnie. Czasami myślę też wtedy o zrobieniu sobie krzywdy, ale nie decyduję się na to, bo boję się, że będzie jeszcze tylko gorzej. Psychiatra przepisała mi tylko leki na uspokojenie (0,25 mg Alpragen), które kazała łykać, gdy mnie to dotyka, ale w tym stanie nie jestem w stanie myśleć o wzięciu leku. Czy to objawy derealizacji? Czy powinnam się udać do innego psychiatry? Zaczynam się przez to bać chodzić spać, czuję się bezsilna.

Mgr Patrycja Nosel Psycholog

Szanowna Pani, z Pani wypowiedzi wynika, że jest Pani aktualnie pod opieką lekarza psychiatry - czy opowiedziała Pani lekarzowi dokładnie o wszystkich objawach, jakie Pani towarzyszą przy nocnym wybudzaniu się? Rozumiem, że intensywne objawy lękowe obecne przy nocnych przebudzeniach występują od czasu zażycia narkotyku, co oznacza, że powtarzają się od kilku lat?
Z przedstawionego przez Panią opisu wynika, że dotykają Panią objawy derealizacji. Derealizacja jest stanem, który często pojawia się przy zaburzeniach lękowych (także atakach paniki), depresyjnych, zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych, nerwicach i nie tylko. Przyczyną występowania derealizacji może być lęk, jednakże może do niej prowadzić również zmęczenie czy bezsenność.
W celu rozpoznania przyczyn występujących uciążliwych objawów odrealnienia, które dotykają Panią w ciągu nocy, niezbędne jest więcej informacji. Zachęcam także do skorzystania w pomocy psychologicznej i/lub psychoterapeutycznej w celu lepszego zrozumienia źródła Pani trudności oraz stworzenia planu leczenia występujących objawów lękowych.