Jak wyjść z depresji, stanów lękowych i nerwicy?

Jak wyjść z depresji, stanów lękowych i nerwicy? Mam problemy z jasnym i szybkim myśleniem. Czuje zamulenie jakby miałem "mgłę" na mózgu. Moja mowa zmieniła się jest taka "zmulona" choć nie mam problemów z pamięcią, bo pamiętam co robiłem przed chwilą, wczoraj, przedwczoraj, mam równy nieprzerwany ciąg wydarzeń w pamięci i wszystko pamiętam co było. Również ciągle odczuwam depersonalizacje jakbym widział świat przez szybę jakby to wszystko co widzę było snem. Jest to straszne uczucie i na początku objawów bałem się tego strasznie i przez strach odrealnienie nasilało się, że myślałem, że zaraz stanę się tzw. "roślinką". Biorę witaminy, biorę niacynę staram się jeść wartościowe produkty i pije dość często wodę unikając słodkich napojów. Czy mogę z tych objawów i depresji i nerwicy wyjść bez pomocy lekarza?

Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, z pewnością są takie osoby, które wyszły z podobnych stanów bez pomocy lekarza, ale nie potrafiłabym doradzić w jaki sposób to zrobić samodzielnie, anie przewidzieć czy to się u Pana uda oraz ile by ew.trwało i jak bardzo przez ten czas skomplikowałoby się Pana życie. Oczywiście ja bym b.namawiała na wizytę u lekarza-psychiatry, nawet się Pan nie spodziewa, jak bardzo może w takich problemach pomóc dobrze dobrana farmakologia. O ile lepiej by się Pan czuł, gdyby wyłączyć te przykre objawy, jak inaczej by Pan funkcjonował itd. Nie wiem dlaczego obawia się Pan wizyty lekarskiej, ale jest to podobna wizyta jak u innego lekarza - rozmowa z jakim problemem Pan przychodzi, dobranie leków itd. Mam nadzieję, że jednak się Pan zdecyduje na leczenie, proszę uwierzyć, że stosunkowo szybko może Pan dużo lepiej się poczuć. Powodzenia.

Witam Pana,
Jeżeli zdiagnozowano u Pana depresję i zaburzenia lękowe,
to one mogą powodować dolegliwości, które Pan opisuje.
Zaburzenia nerwicowe bardzo często przyczyniają się
do odczuwania różnych nieprzyjemnych
objawów somatycznych, również takich jak zawroty głowy,
bezsenność, uczucie duszności, obniżenie nastroju
i wiele innych, które jeszcze bardziej potęgują ten lęk.
Depersonalizacja i derealizacja to zaburzenia dysocjacyjne,
które wyzwalają się w okresach bardzo dużego stresu
niechcianych emocji, traumatycznych wydarzeń
i / lub pod wpływem silnych lęków.
Bardzo często współwystępują również z zaburzeniami
lękowymi, depresją kliniczną, chorobą afektywną dwubiegunową,
zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym, w napadach paniki
a także po traumatycznych przeżyciach w dzieciństwie.
Najczęściej stany derealizacji i depersonalizacji zdarzają się
w szczególnie obciążających sytuacjach lękowych.
Umysł, broniąc się przed poczuciem zagrożenia, powoduje
odcięcie od otaczającej rzeczywistości całkowicie
zniekształcając jej odbiór.
Żeby Panu pomóc, należy wnikliwie przyjrzeć się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zarówno zaburzenia depresyjne jak i zaburzenia lękowe
oraz ich konsekwencje (np. derealizacja) są w pełni wyleczalne
na drodze właściwie dobranej psychoterapii.
Zachęcam Pana do poszukania psychoterapeuty zajmującego się
tego typu zaburzeniami i do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń depresyjnych, lekowych,
derealizacji oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu
odzyska Pan spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl