Czy to może oznaczać, że leki w ogóle na mnie nie działają?

Dzień dobry, Od 12 roku życia mam derealizacje razem z depersonalizacją, pomimo brania kiedyś przez rok leków przeciwlękowych ona stale się utrzymywała ale na poziomie nie utrudniającym mi w żaden sposób funkcjonowania (chodziłam do szkoły i miałam dobre wyniki i spędzałam dużo czasu z przyjaciółmi). Przez silny stres związany w ostatnim czasie z pogrzebem derealizacja uległa takiemu nasileniu, że czuje jakbym wszystko robiła w śnie mimo że nie zatraciłam dystansu między rzeczywistością i dokładnie wiem co robię. Biorę wenlafleksynę i perazin ale objawy od miesiąca są dalej bardzo nasilone (same objawy przyprawiają mnie o lęk). Czy to wynik włączenia leczenia i po miesiącu zbyt krótki czas żeby ocenić skuteczność leczenia i nasilenia objawów czy leki na mnie zupełnie nie działają?
KOBIETA, 23 LAT 8 miesięcy temu

Witam Panią,

Jeżeli zdiagnozowano u Pani zaburzenia lękowe, to one mogą powodować

zaburzenia, które Pani opisuje.

Zaburzenia lękowe bardzo często przyczyniają się do odczuwania różnych

nieprzyjemnych objawów somatycznych i zaburzenia postrzegania.

Depersonalizacja i derealizacja to zaburzenia dysocjacyjne,

które wyzwalają się w okresach bardzo dużego stresu, niechcianych emocji,

traumatycznych wydarzeń i / lub pod wpływem silnych lęków.

Bardzo często współwystępują z zaburzeniami lękowymi, depresją kliniczną,

chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym,

w napadach paniki a także po traumatycznych przeżyciach w dzieciństwie.

Najczęściej stany derealizacji i depersonalizacji zdarzają się w szczególnie

obciążających sytuacjach lękowych.

Umysł, broniąc się przed poczuciem zagrożenia, powoduje odcięcie

od otaczającej rzeczywistości całkowicie zniekształcając jej odbiór.

Przyczyną może być też alkohol, środki farmakologiczne czy narkotyki.

Żeby Pani pomóc, należy wnikliwie przyjrzeć się różnym sytuacjom

i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia, które doprowadziły do opisanych

zaburzeń i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Zarówno stres jak i zaburzenia lękowe oraz ich konsekwencje

(np. zespół depersonalizacji-derealizacji) są w pełni wyleczalne

na drodze właściwie dobranej psychoterapii.

Zachęcam Panią do współpracy z psychoterapeutą zajmującym się

tego typu zaburzeniami, do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń lekowych i derealizacji oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu

odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/