Nerwica lękowa i depersonalizacja a strach przed schizofrenią

witam cierpie na nerwice lękowa i od 3 tygodni mam depresjonalizacje strasznie sie boje że to może byc schizofrenia mam takie objawy że nie czuje sie sobą cały dzień chodze przestraszony serce wali mi jak oszalałe boje sie że zwariuje od tego biore 4 dzień antydepresanty i nie wiem kiedy zaczną działać prosze o pomoc ?

Depresonalizacja jest częstym objawem w przebiegu nerwicy lękowej i zwykle jest związana z reakcją na silny stres. Objawia się poczuciem nierealności samego siebie, uczuciem "oderwania", a także wrażeniem utraty tożsamości (nie wiem kim jestem). Jeśli chodzi o schizofrenię, w jej przypadku czasami również występuje depersonalizacja, jednak nie jest ona objawem, który wystarcza, by o niej mówić. W przypadku schizofrenii mamy do czynienia z całym spectrum objawów tj.np. zaburzenia procesu myślenia (np. urojenia), halucynacje, upośledzenie emocji (np. niemożliwość przeżywania), dziwaczne zachowanie, zobojętnienie. Jak sam Pan widzi występowanie jedynie derealizacji nie świadczy o występowaniu schizofrenii. Zachęcam do dzielenia się obawami ze swoim psychiatrą. Jeśli chodzi o czas działania środków antydepresyjnych, zwykle efekty można zauważyć po ok 2 tyg. jednak pełne działanie leku może rozwijać się nawet do 4 - 8 tygodni. Pozdrawiam

Witam. Nie wygląda mi to absolutnie na schizofrenię. Jak schizofrenik ma schizofrenię i aktywne objawy, to nie myśli, ze to choroba, tylko ze tak właśnie jest jak myśli, widzi, słyszy. Także to jest z kolei typowe myślenie, wskazujące jednak na nerwicę.