Schizofrenia, stany lękowe...

CZY OSOBA CHORA NA SCHIZOFRENIĘ JEST ŚWIADOMA SWOJEJ CHOROBY??? CZY CZUJE, ŻE Z NIĄ JEST COŚ NIE TAK??? Psycholog Paulina Stolorz Witam! Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ zależne jest to od rodzaju i zaawansowania choroby. Z reguły chory nie ma świadomości choroby. Rozwojowi schizofrenii towarzyszą zaburzenia poznawcze, chorej osobie trudno wyselekcjonować docierające do niej informacje ze świata. W związku z tym sama próbuje uporządkować ten świat, ukoić związany z tymi trudnościami lęk, z czasem rodzą się w wyniku tego różnego rodzaju urojenia. Osoba chora ma nie tyle wrażenie, że z jest z nią coś nie tak, co ze światem, który przestaje rozumieć. Proszę napisać coś więcej, wówczas będziemy mogli konkretnie coś doradzić. Pozdrawiam serdecznie Ja wiem, że ze mną się coś dzieje, mam zaburzenia lękowe z napadami lęku, lęk utrzymuje się cały czas. Teraz boję się, że popełnię samobójstwo, mam przed tym ogromny lęk. Przed samymi myślami o tym. Boję się zostawać sama w domu, nie wiem skąd wzięły się te myśli, boję się śmierci. Ja chcę żyć.

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie.

Objawy, które Pani opisała są charakterystyczne dla zaburzeń lękowych. W przypadku zarówno napadów lęku jak i tzw. lęku wolnopłynącego, czyli takiego, który utrzymuje się stale, ale o niższym natężeniu, typowe są dziwaczne, nieprzyjemne odczucia, które mogą być sybiektywnie odbierane przez osobę je odczuwającą jako psychotyczne. Są to np. derealizacja, depersonalizacja, lęk o utratę kontroli nad sobą, lęk, że za moment stanie się coś strasznego i in.

Te odczucia są na tyle absurdalne i nietypowe dla stanu, które mogłaby Pani okreslić jako normę, że rodzą obawy i podejrzenia choroby psychicznej. Proszę się jednak nie obawiać najgorszego, zaburzenia lękowe nie są równoznaczne z chorobą psychiczną. Natomiast z całą pewnością potrzebuje Pani pomocy psychologa klinicznego/psychoterapeuty oraz lekarza psychiatry.

Proszę zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego lub na Izbę Przyjęć najbliższego szpitala i nie zwlekać z taką wizytą. Zamiast się męczyć, otrzyma Pani leki zmniejszające lęk i napięcie oraz zostanie Pani skierowana na psychoterapię, dzięki czemu dokopie się Pani do problemu, skutecznie go eliminując. Proszę być dobrej myśli! Trzymam kciuki!

Pozdrawiam