Nerwica a ryzyko zachorowania na choroby psychiczne

Niedawno w internecie przeczytałem, że ludzie chorzy na nerwice nie mają szans, żeby zachorować psychicznie, ponieważ ludzie ci są wręcz odporni na choroby psychiczne. Był to fragment książki Viktora E. Frankla: "Psychoterapia dla każdego". Jako, że więcej materiałów nie znalazłem, chciałbym się dowiedzieć, jak to faktycznie jest. I przy okazji, czy można u u siebie rozpoznać schizofrenię, czy jest to raczej niemożliwe, gdyż osoba chora nigdy sama nie zauważy w swoim zachowaniu nic dziwnego?

Schizofrenia jest bardzo poważną i stosunkowo rzadką chorobą, którą zdiagnozować może tylko lekarz psychiatra po wielomiesięcznej obserwacji pacjenta. Przy czym sama schizofrenia może się bardzo różnie objawiać, dlatego potrzeba ogromnej wiedzy i doświadczenia, aby postawić prawidłową diagnozę.

Jeżeli ma Pan objawy nerwicowe, proszę zgłosić się do doświadczonego lekarza psychiatry oraz wykwalifikowanego psychoterapeuty, gdyż zaburzenia nerwicowe nie tylko można, ale powinno się leczyć. Pomoc jest dostępna i może skrócić wiele cierpień. Nie warto męczyć się z objawami samemu, tylko skorzystać z profesjonalnej pomocy.