Autyzm, Alzheimer i upośledzenie umysłowe a choroby psychiczne

Zycie przed choroba nie bylo wcale inne, bylo to samo, tylko nikt nie zauwazyl. Czy autyzm lub uposledzenie umsylowe, to choroba psychiczna? Czy TK mozgu moze wykazac schizofrenie? Kobieta ktora gubi sie w miescie, nie umie przewidywac, przez co ma mysli samobojcze bo jak ma sie odnalezc to osoba chora psychicznie? Czy ludzie z Alzheimerem to chorzy psychicznie? To dziecko nie moze na siebie zarobic bo ma takie zaniki pamieci, nie patrzy w oczy, unika kontaktu. Odsylacie od razu do psychiatry?

Dzień dobry,

Problem chyba jest taki, że nie traktuje Pan/i lekarza psychiatry jako osoby, której celem jest leczenie i pomoc pacjentom.

Witam,
wiele pytań Pani zadaje, tak po kolei Autyzm i upośledzenie umysłowe jest klasyfikowane jako choroby psychiczne, w klasyfikacjach. TK nie wykaże schizofrenii, zresztą także i autyzmu i także w przypadku innych chorób z dziedziny zdrowia psychicznego to badanie nie da raczej ostatecznej odpowiedzi, choć czasem wykonywane jest jako badanie dodatkowe, to generalnie w przypadku zaburzeń psychicznych podstawą diagnozy jest rozmowa w lekarzem psychiatrą. I wreszcie kwestia odsyłania do psychiatry, psychiatra to lekarz zajmujący się dziedziną zdrowia psychicznego, i zajmuje się osobami które mają jakieś problemy w tego zakresu, i to w całym zakresie. Także osoby, które przeżywają chwilowe życiowe trudności kierowane są do lekarza psychiatry i nie jest to żadna ujmą, Obecnie coraz więcej osób przezywających trudności kierowanych jest na taką konsultację. Nierzadko w praktyce pomagają im w znacznej mierze psychologowie, nie w każdym przypadku nawet konieczna jest farmakoterapia, jednak osobą, która dokonuje diagnozy i planuje leczenie jest lekarz psychiatra. Osoba o której Pani pisze (dość niewiele) może zapewne cierpieć z powodu rożnych dolegliwości, jednak kontakt z lekarzem psychiatrą w celu dokładnej diagnozy oraz zaordynowania odpowiedniego planu leczenia byłby wskazany. Psychiatra jest osobą wyszkoloną w rozumieniu całego spektrum zjawisk psychicznych i zapewne wiele jest w stanie zrozumieć. Ponadto zawsze w sytuacji myśli samobójczych taka konsultacja jest konieczna, najważniejsze dla specjalistów zdrowia psychicznego (i nie tylko) jest życie. Bardzo proszę nie traktować tej konsultacji w inny sposób jak tylko potrzebę dokładnej fachowej diagnozy i zalecenia leczenia. Wszystkie wątpliwości także można wyjaśniać z lekarzem. Ja zachęcałabym gorąco do tego kontaktu. Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Nie należy bać sie wizyty u psychiatry. Nie chodzi o to, że odesłana osoba na badanie psychiatryczne jest psychicznie chora. Czasem chodzi o badanie by wykluczy choroby, które mogą przypominać zaburzenia psychiczne. Schizofrenia to poważna choroba psychiczna, autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Alzheimer to choroba otępienna mózgu.
Pozdrawiam AM