Dzień dobry,
Problem chyba jest taki, że nie traktuje Pan/i lekarza psychiatry jako osoby, której celem jest leczenie i pomoc pacjentom.
Witam,
wiele pytań Pani zadaje, tak po kolei Autyzm i upośledzenie umysłowe jest klasyfikowane jako choroby psychiczne, w klasyfikacjach. TK nie wykaże schizofrenii, zresztą także i autyzmu i także w przypadku innych chorób z dziedziny zdrowia psychicznego to badanie nie da raczej ostatecznej odpowiedzi, choć czasem wykonywane jest jako badanie dodatkowe, to generalnie w przypadku zaburzeń psychicznych podstawą diagnozy jest rozmowa w lekarzem psychiatrą. I wreszcie kwestia odsyłania do psychiatry, psychiatra to lekarz zajmujący się dziedziną zdrowia psychicznego, i zajmuje się osobami które mają jakieś problemy w tego zakresu, i to w całym zakresie. Także osoby, które przeżywają chwilowe życiowe trudności kierowane są do lekarza psychiatry i nie jest to żadna ujmą, Obecnie coraz więcej osób przezywających trudności kierowanych jest na taką konsultację. Nierzadko w praktyce pomagają im w znacznej mierze psychologowie, nie w każdym przypadku nawet konieczna jest farmakoterapia, jednak osobą, która dokonuje diagnozy i planuje leczenie jest lekarz psychiatra. Osoba o której Pani pisze (dość niewiele) może zapewne cierpieć z powodu rożnych dolegliwości, jednak kontakt z lekarzem psychiatrą w celu dokładnej diagnozy oraz zaordynowania odpowiedniego planu leczenia byłby wskazany. Psychiatra jest osobą wyszkoloną w rozumieniu całego spektrum zjawisk psychicznych i zapewne wiele jest w stanie zrozumieć. Ponadto zawsze w sytuacji myśli samobójczych taka konsultacja jest konieczna, najważniejsze dla specjalistów zdrowia psychicznego (i nie tylko) jest życie. Bardzo proszę nie traktować tej konsultacji w inny sposób jak tylko potrzebę dokładnej fachowej diagnozy i zalecenia leczenia. Wszystkie wątpliwości także można wyjaśniać z lekarzem. Ja zachęcałabym gorąco do tego kontaktu. Pozdrawiam.
Witam
Nie należy bać sie wizyty u psychiatry. Nie chodzi o to, że odesłana osoba na badanie psychiatryczne jest psychicznie chora. Czasem chodzi o badanie by wykluczy choroby, które mogą przypominać zaburzenia psychiczne. Schizofrenia to poważna choroba psychiczna, autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Alzheimer to choroba otępienna mózgu.
Pozdrawiam AM
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nerwica a ryzyko zachorowania na choroby psychiczne – odpowiada Mgr Justyna Plucińska
- Czy choroby psychiczne są dziedziczne? – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk
- Niepełnosprawność a choroby psychiczne – odpowiada Mgr Bohdan Bielski
- Czy jest możliwy autyzm przy upośledzeniu o stopniu lekkim? – odpowiada Lek. Michał Lenard
- Gdzie i w jaki sposób można zdiagnozować autyzm u dorosłego człowieka? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy jest możliwe wystąpienie autyzmu i choroby psychicznej jednocześnie? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy są to choroby psychiczne? – odpowiada Mgr Katarzyna Kapral
- Czy to zaburzenia psychiczne, schizofrenia? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Czy to wszystko może świadczyć o autyzmie – odpowiada Mgr Magdalena Klekotko
- Czy osoba chora psychicznie może podjąć psychoterapię? – odpowiada Mgr Joanna Lida
artykuły
Psychiatra - kim jest i co leczy? Jak wygląda wizyta?
Psychiatra diagnozuje i leczy choroby oraz zaburze
Psycholog - kim jest i czym się zajmuje?
Psycholog to osoba posiadająca odpowiednie wykszta
Paniczny, niepohamowany śmiech jak u filmowego Jokera - to zjawisko nazywa się paragelia
Główny bohater filmu "Joker" miewa napady paranoic