Czy choroby psychiczne są dziedziczne?

Czy choroby psychiczne są dziedziczne? w Mojej rodzinie jest kilku schizofreników były również samobójstwa itp. Ja od dłuższego czasu samookaleczam się i mam dziwne stany świadomości? Czy to może być w jakiś sposób powiązane???

Zazwyczaj mówimy o predyspozycjach genetycznych. Oprócz owych predyspozycji znaczenie ma osobowość i zadziałanie "czynników spustowych". To że ma pan w rodzinie chorych na schizofrenie absolutnie nie oznacza, że będzie Pan na nią chorował. Może Pan być zdrowy, może mieć inne choroby, nie koniecznie schizofrenię. Warto zdiagnozować się u psychiatry. Pozdrawiam serdecznie, Jarosław Lenartowicz