Czy takie porażenie prądem mogło wpłynąć na rozwój choroby psychicznej?

Jestem matką 36 letniego syna,który choruje od roku 2000 na schizofrenię paranoidalną. Syn mając 11 lat uległ wypadkowi, wszedł na słup wysokiego napięcia aby sięgnąć kolegom latawiec który zaczepił się o druty. Sięgając za sznurek spadł z ze słupa.Porażony był III i IV stopnie.Cudem przeżył. Moje pytanie jest takie czy porażenie prądem może wpłynąć na rozwój choroby psychicznej???

Dzień dobry,
Porażenie prądem nie mogło być przyczyną rozwoju schizofrenii i nawet gdyby to się nie zdarzyło to Pani syn i tak by zachorował. Trauma związana z wypadkiem mogła jedynie stanowić czynnik spustowy dla objawów i sprawić, że pojawiły się one szybciej. Policzyłam, że syn zachorował w wieku 17 lat a więc aż 6 lat po wypadku, co nawet poddaje w wątpliwość możliwość traktowania wypadku jako czynnika spustowego. Zaburzenia i choroby psychiczne zwykle ujawniają się w wieku nastoletnim lub we wczesnej młodości i dlatego Pani syn zachorował akurat w takim momencie życia. W przypadku schizofrenii nie warto szukać "winnych osób lub sytuacji", gdyż choroba ta ma w ogromnej mierze podłoże genetyczne i ujawnia się w którymś momencie życia a negatywne zdarzenia mogą tylko przyspieszyć ten moment lub zaostrzyć przebieg choroby. Mam nadzieję, że wyczerpująco wyjaśniłam Pani to zagadnienie.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/